ZyXEL Marka Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

tarafından
909
ZyXEL Marka Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Evinizde internet kullanabilmek için mutlaka internet bağlantısıyla bilgisayarınız ya da diğer cihazlarınız arasındaki iletişimi kuracak olan bir modeme ihtiyacınız vardır. Aksi halde kullandığınız bilgisayar ya da internete bağlanacak her hangi bir aracın içerisinde dahili bir modem olmadığı sürece modemsiz internet bağlantısı yapamazsınız. Modem konusunda ise piyasada tercih edebileceğiniz birçok marka bulunuyor. Bu markalardan birisi de ZyXEL. Birçok internet sağlayıcı tarafından kullanılan ZyXEL modemler kurulum işleminde sundukları ayrıcalıklarla da en çok tercih edilen modemlerden bir tanesi. Zira oluşturulan rehberler sayesinde kolay bir şekilde ZyXEL modemlerinizin kurulumunu yapabiliyorsunuz. ZyXEL modemlerin nasıl kurulacağı konusunda ise daha detaylı bilgiler verelim.

Kurulum Aşamasına Hazırlık

  • Kurulum işlemine geçmeden önce ihtiyacınız olan hemen her parçanın ve bağlantı düzeneğinin mevcut olduğunu kontrol etmeni gerekiyor. Bu işlem için önce modem kutusunun eksiksiz olduğunu kontrol ediyoruz. Bu noktada modem, modemin şarj aleti ve Ethernet kablosu minimum ihtiyaçlarınız. Tüm bu parçaların eksiksiz olduğunu kontrol ettikten sonra şimdi öncelikle modem ile modem şarj aletini bağlayarak modemi çalıştırıyorsunuz. Ardından internet kablosunu modeme takıyorsunuz. Ve son olarak modeminiz kablosuz bağlantıyı desteklese dahi en iyi kurulum için modem ile bilgisayar bağlantısını kablo ile yapıyorsunuz. Artık kuruluma geçebilirsiniz
ZyXEL Marka Modem

ZyXEL Marka Modem Kurulumu

ZyXEL Modem Kurulumu

  • ZyXEL modem kurulumuna başlamak için öncelikle kullandığınız internet tarayıcısından modem ara yüzüne ulaşmanız gerekiyor. Bunun için tarayıcımıza 168.1.1 yazıyoruz. Şimdi tarayıcıda karşımıza ZyXEL modem için kullanılan kullanıcı adı ve şifre menüsü açılacak. İlk defa kurulum yapıyorsanız o zaman kullanıcı adı kısmına “admin” şifre kısmına da “1234” yazmanız yeterli. Daha önce bu menüye giriş yapmış ve şifrenizi değiştirmişseniz o zaman ise mutlaka şifre sıfırlama için modemi sıfırlamanız gerekiyor.
ZyXEL Modem Kurulumu

ZyXEL Modem Kurulumu nasıl yapılır

  • Şimdi karşımıza gelen ZyXEL ara yüzünden modem ayarlarını yapılandıracağız. Bunun için sol menüde yer alan “ağ” sekmesine giriyoruz. “Ağ” sekmesi altında ise “Geniş Alan ağı” seçeneğine giriş yapacağız. Şimdi karşımıza modem ayarlarının bulunduğu ekran geliyor. Buradan “Kapsülleme” kısmına “PPPoE” yazıldığından emin olmanız gerekmekte.
ZyXEL Marka Modem Kurulumu

ZyXEL Marka Modem

  • Şimdi ise “Çoklama” seçeneğinin mutlaka “LLC” olduğuna emin oluyoruz. Ardından modem için kullanıcı adı ve şifre girişi yapmanız gerekiyor. Bu noktada internet sağlayıcınızın sizlere verdiği kullanıcı adı ve şifresini kullanacaksınız. Gerekli alanları doldurduktan sonra dikkat etmeniz gereken nokta ise kullanıcı adından sonra mutlaka servis sağlayıcınızın ismini kullanmak olacaktır. Zira eğer Turknet kullanıyorsanız o zaman kullanıcı adı ardından @turk.net ifadesini yazmanız gerekiyor. Tüm bu işlemlerden sonra kaydet diyerek modem ayarlarınızı tamamlamış oluyorsunuz.
  • Eğer bunların dışında da kablosuz kurulumu da yapmak istiyorsanız o zaman “ağ ayarları” kısmına tekrar gelip buradan “Kablosuz Lan bağlantısının” seçili olduğundan emin olduktan sonra şifre ve internet adımızı belirlememiz yeterli oluyor.