ZTE ZXHN H108N Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

tarafından
510
ZTE ZXHN H108N Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Son dönemin en büyük iş anlaşmalarından birini yapan Türk Telekom, bütün hizmetlerini tek çatı altında topladığını açıklamıştı. 4,5 G teknolojisiyle beraber verilen bu karar sonrasında hem ttnet hem Avea servislerinin adı değişerek Türk Telekom olarak anılmaya başlanmıştı. Bu durum özellikle ttnet üzerinden internet hizmeti alan kullanıcıları etkiledi. İnternet isimleri değişirken bu alanda kullanılan modemlere yer alan kullanıcı adlarında da değişimler yaşandı. Firmanın kullandığı ana modem türlerinden biri olan ZTE ZXHN H108N modemlerde de bu değişimi gözlemek mümkün. Eski kullanıcılara için tüm değişiklikler otomatik olarak yapıldı fakat yeni kullanıcılar için belli başlı modem ayarlarının değişim gösterdiğini söylemek mümkün. Özellikle modemi servis sağlayıcınız üzerinden almanıza karşın modeminizi el ile kuruyorsanız bu değişikliklere ve kurulum ayrıntılarına dikkat etmeniz gerekiyor. ZTE ZXHN H108N modemler için bu bağlamda kurulum işleminin nasıl yapılacağından daha derinlemesine bahsedelim.

  • Diğer birçok modemde olduğu gibi ZTE ZXHN H108N modemde de bağlantı ayarlarını düzenleme işlemine geçmeden önce mutlaka modemin kablolu bağlantısını kurup modemi çalışır vaziyete getirmeniz gerekiyor. Bilgisayar ile modem arasındaki tüm bağlantıyı kurduktan sonra ise bir süre sabit yanacak ışıkların sabitlenmesini bekliyoruz. İnternet hariç bağlantı ışıkları sabitlendiğinde ise işleme başlıyoruz.
ZTE ZXHN H108N Modem

ZTE ZXHN H108N Modem Kurulumu

  • İlk olarak ara yüz penceresini görüntülememiz gerekecek. Bunun için adres satırına “192.168.2.1” IP numarasını yazıyoruz. Karşımıza kullanıcı adı ve şifre bölümü geliyor. Bu ekranda ise “ttnet” ve “admin” ifadelerini kullanacağız. Şifre bölümüne “ttnet” kullanıcı adı bölümüne ise “admin” yazarak ilerliyoruz. Bu noktada modemin en büyük avantajı Türkçe menü desteğinin olması. Bu sayede işlemleri çok daha kısa süre içerisinde yapabileceğiz. Şimdi ara yüzümüz görüntülendiğinde “Ağ” sekmesine giriyoruz.
  • Ağ menüsü altından ise kablolu internet bağlantısı olarak da bilinen internet ayarları yani “WAN” menüsüne giriş yapıyoruz. “WAN” ayarları giriş yaptıktan sonra ise şimdi bu menü üzerinden belirli ayarlamaları yapıyoruz. Bu ayarlamalar için öncelikle VPi ve VCI seçimini yapıyoruz. Buradan sırasıyla değerleri 8/35 olarak değiştiriyoruz. Ardından PPP penceresinden ADSL şifremizi ve kullanıcı adımızı yazıyoruz. Son olarak Doğrulama türünü de “otomatik” konuma getirip ayalarımızı kayıt altına alıyoruz.