ZOOM X5 5654 Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

tarafından
868
ZOOM X5 5654 Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

İnternete bağlanmak için öncelikle modem kurulumu yapmanız gerekiyor. Modem kurulumu yapmadığınız takdirde internet sinyali olsa bile ne yazık ki internete bağlanamıyorsunuz. Bunun için mutlaka internetiniz kadar kullandığınız modeminde önemli olduğunu belirtelim. Bu noktada modem kurulumları ise genelde modemin markasına model numarasına göre değişmekte. Modem ara yüzü üzerinden yapılacak ayarlarında yine cihazdan cihaza değiştiğini belirtelim. Bu noktada kullanıcıların kullandıkları modemin marka ve model numarası ile kısa bir araştırma yapmaları oldukça önemli. Bu şekilde kurulum öncesinde mutlaka belirtilen yönergeleri uygulamanızın gerektiği modemlerden birisi de ZOOM X5 5654 modem. ADSL modemler arasında en pratik kurulum imkanlarından birini sunan ZOOM X5 5654 hızlı kurulumu sayesinde sadece birkaç dakika içerisinde kurulabiliyor. Tabi ki bunun için ara yüzden belli başlı ayarlamaları yapmamız gerek. Bu ayarlar neler bakalım.

ÖNEMLİ NOT: Modem kurulumuna geçmeden önce mutlaka modem bağlantılarınızı doğru bir şekilde kurduğunuzdan emin olun. Bu işlem için öncelikler modem kutunuzdan çıkan güç kablosunu modeminize takarak modeme güç sağlamanız gerekiyor. Güç ışığı yandıktan sonra ise modem üzerinden yine kablo bağlantılarını yapıyoruz. İnternet kablosu ve bilgisayara bağlantı için kullandığınız Ethernet kablosunun bağlantısını tam olarak kuruyoruz. Tüm bu işlemleri tamamlandıktan sonra kuruluma geçelim.

  • İlk olarak modem ara yüzüne girmek için internet tarayıcımızı açıyoruz ve tarayıcımızın adres satırına “10.0.0.2” ifadesini yazıyoruz. Bu numarayı yazıp onayladığımız zaman modem ara yüz ekranına yönlendirileceğiz. Bu noktada modem güvenliğini sağlamak için oluşturulmuş ekran karşınıza gelecek. Karşınıza gelen ekranda modem kullanıcı adına “admin” şifreye ise “zoomadsl” ifadesini yazıyoruz.
ZOOM X5 5654 Modem

ZOOM X5 5654 Modem Kurulumu nasıl yapılır

  • Modem ara yüzüne girdiğimiz zaman ise “temel ayarlar” menüsüne giriş yapıyoruz. Temel ayarlar kısmına girdiğimiz zaman ise “elle yapılandırma ayarlarına” giriş yapıyoruz. Elle yapılandırma ayarlarında ise internet ayarlarımızı düzenleyeceğiz. Bu noktada ilk olarak kullanıcı adı ve şifre bölümüne internet servis sağlayıcımızdan aldığımız internetimizin bilgilerini yazıyoruz. Arından VPI VCI bağlantılarımızı sırası ile 8,35 olarak oluşturup son olarak da PPPoE değerini ayarlayıp bağlantıyı kuruyoruz.