Yüksek İnternet Faturası Gelmesinin Sebepleri ve Çözümleri

tarafından
504
Yüksek İnternet Faturası Gelmesinin Sebepleri ve Çözümleri

Yüksek İnternet Faturası Gelmesinin Sebepleri ve Çözümleri

İnternet faturası internet servis sağlayıcınız beraberinde anlaştığınız ücretlere gelmeyebilir. Aylık şekilde 35 TL benzeri bir fiyata anlaştıysanız gene 45 TL’yi ya da 65 – 75 ‘TL benzeri olabildiğince yüksek rakamları bulabilirler. İnternet faturanızın bu kadar yüksek gelmesinin en büyük nedenlerinden birisi kota aşımıdır. Bazı tarifler de şayet kota aşımı yapılırsa internet faturasına para şekilde yansıyacağı bulunuyor. Lakin sizler de bu benzeri tarifeleri tercih ederseniz herhangi bir kota aşım anında aştığınız kadar kotanın fiyatını ödemek halinde kalırsınız. Genellikle servis sağlayıcılarının çağrı merkezlerine yapılmakta olan aramalar da en çok karşılaşılan unsur internet faturalarının çok yüksek düzeyler de gelmesidir.

Servis Sağlayıcıları Tatmin Etmiyor

Çoğunlukla servis sağlayıcılarından gelen yanıtlar karşısında kullanıcılar verebilecek bir yanıt bulamazlar zira karşı taraf haklıdır. Lakin kota aşımına fiyat vermeyi tercih etmekte olan bir paketi seçtiyseniz fiyatınız fazla gelebilir demiştik. Lakin sizler de kotanızı aşmadığınızı düşünmekteyseniz sizlere biraz kota aşımına sebep olan etkenlerden bahsedelim;

  • İnternette uzun vakitler boyunca müzik dinlemek, filmler seyretmek, dosyalar indirmek.
  • Ağınıza bağlanan birisinin sizden habersiz olarak yukardaki öğeleri gerçekleştirmesi
  • Bilgisayarınıza bir zararlı yazılım bulaşmış bulunması

Lakin yukardaki nedenler gerçekleşiyorsa sizlerin haberiniz dahi olmadan kotanızdan gidebilir. Örnek vermek gerekirse  internette farkında olmadan uzun süre boyunca film, dizi izliyor olabilirsiniz. Yine sizlerin ağınıza bağlanmış olan birisi de çeşitli indirmeler yapıyor olabilir ve bu indirmeler sonucunda da faturanıza yüksek miktarlarda kota fiyati yansıyabilmektedir. Son şekilde bilgisayarınıza bulaşan bir zararlı yazılım de internet kotanızın yükselmesine yol açabilir. Çünkü bazı zararlı yazılımlar arkada çalışarak yüksek seviyelerde internet paketinizden harcayabilmekteler. Bu benzeri zararlı yazılımların en büyük zararları gene kotanızı yükseltmeleridir. Lakin bir zararlı yazılımdan şüpheleniyorsanız bilgisayarınıza kaliteli bir anti zararlı yazılım uygulaması kurarak taratmalısınız. Yine yalnızca zararlı yazılımlar değil zararlı yazılımlara ek şekilde normal legal programlar da çok düzeyde internet kullanabiliyorlar. Örnek vermek gerekirse  bir programın arkada güncelleme prosedürünü gerçekleştirmesi kotanıza yansıyabilir. Son şekilde Wi-Fi parolanızı kaliteli parolalardan seçmeniz gerekiyor zira birisi parolanızı kırarak ağınıza bağlanabilir ve sizlerin internetinizi kullanarak bilgiler indirebilir.