YouTube Videolarda Altyazı Çevirisi Nasıl Yapılır?

tarafından
922
YouTube Videolarda Altyazı Çevirisi Nasıl Yapılır?

Google tarafından satın alındıktan sonra kısa süre içerisinde dünyanın en büyük video paylaşım platformu haline gelen YouTube, her geçen gün biraz daha büyümeye devam ediyor. Son olarak sistemsel güncellemeler yayınlayan uygulama artık canlı yayın yapma ve akıllı telefonlar aracılığıyla canlı yayın kullanma gibi özellikleri de uygulamaya eklemişti. Uygulamaya eklenen yeni özelliklerle beraber artık YouTube son dönemin en başarılı video paylaşım platformlarından biri olmayı da başardı. Tabi tüm güncellemelere ve yayınlanan tüm yeniliklere karşın aslında YouTube’un bu kadar çok ünlenmesinin nedeni kullanıcılarında sisteme dahil olması. Zira en çok videoyu da zaten bireysel kullanıcılar yüklüyor. Yapılan yüklemelerde sistemin daha da genişlemesine neden oluyor. Elde edilen bu başarıyı devam ettirmek ve kullanıcıların gösterdikleri ilgiyi canlı tutmak için YouTube’un diğer video paylaşım platformlarından farklı özellikleri de yok değil. Özellikle hemen her videoda altyazı desteğinin verilmesi ile beraber videolardaki dil sorununu da ortadan kaldıran YouTube tüm bu yönleriyle sektörde liderliği elinde bulundurmayı da başarıyor. Tabi YouTube tarafından kullanıcılara sunulan tüm bu özelliklerinde yine kullanıcılar tarafından kontrol edilebildiğini de belirtelim. Yani altyazı özelliği için düşünecek olursak aslında kullanıcılar istedikleri an altyazı özelliğini açıp istedikleri zaman kapatabiliyorlar. Bunun dışında altyazı çevirilerini de bu şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Peki, tüm bu işlemler nasıl yapılıyor? Daha detaylı olarak bakalım.

  • Öncelikle YouTube’a girip ardından da görüntülemek istediğiniz videoyu aratmanız gerekiyor. İstediğiniz videoya girdikten sonra ise videoyu normal bir şekilde başlatıyorsunuz. Şimdi ise videonun ilerleme durumunu gösteren çubuğun sağ alt kısmında yer alan çark işaretine basmanız gerekiyor.

YouTube-Videolarda-Altyazı-açma

  • Çark işaretine bastığınız zaman ise YouTube video ayarlarına girmiş olacaksınız. Ayarlara girdiğiniz anda ise karşınıza gelen açılır menüden “Altyazılar” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Buradan altyazıları açık konuma getirmeniz gerekecek. Şimdi ise dil ayarları için çeviri yapmanız gerekiyor. Bunun içinde “otomatik çeviri” özelliğini seçebileceğiniz gibi doğrudan dil seçimlerini de yapıp altyazının çevrilmesini sağlayabiliyorsunuz. Seçiminizi yaptıktan sonra altyazı videonun alt kısmında seçtiğiniz dilde görüntülenmeye başlayacaktır.