Youtube Video Kanalıma Nasıl izleyici Çekerim ?

tarafından
1040
Youtube Video Kanalıma Nasıl izleyici Çekerim ?

Bilindiği üzere günümüzde internet dünyasında milyonlarca kullanıcının çeşitli videolar izlemek için tercih ettiği sitelerin zirvesinde YouTube bulunmaktadır. Pek çok firma ve kişi YouTube’ da oluşturdukları kanallar üzerinden çeşitli videolar paylaşmakta ve bu videolar sayesinde para kazanmaktadırlar. Birçok kişi Google arama sonuçları içerisinde YouTube videolarının da bulunduğunu mutlaka fark etmiştir. Bu konuda en önemli sorulardan bir tanesi ise; YouTube video kanalına nasıl ziyaretçi çekilir sorusudur.Hazırladığınız bu videolar sayesinde ziyaretçiler kazanabileceğiniz gibi video kanalınızı adsense hesabınıza bağlamak suretiyle YouTube sayesinde para kazanmanız da mümkündür. Kanalınızda yayınlanan videolar üzerinde reklamların çıkması sayesinde ziyaretçi tıklaması sonucunda kazancınız artmaktadır. Bu nedenle YouTube video kanalınıza çekeceğiniz ziyaretçi sayısını artırmanın bazı püf noktaları vardır.Dilerseniz bunun için takip edilmesi gereken süreci adım adım uygulayalım.

1-Başlıkları Belirlemek

En çok ziyaretçi çeken YouTube videolarında başlıkları belirlemek için Google arama motorundan yaralanabilirsiniz. Özellikle “Autocomplete” özelliğini kullanmak suretiyle başlıklarınızı belirleyin. Anahtar kelimeler sayesinde Google otomatik olarak alt başlıklarınızı seçenekler halinde sıralayacaktır. Özellikle kurumsal siteler açısından kendi sektörleri ile ilgili videolar; sıralama açısından önemli avantaj sağlayacaktır.

2- Videoları Hazırlamak

Mutlaka başlıklarınız ile doğrudan ilgili videolar hazırlamalısınız. Ziyaretçilerin videoyu bitene kadar izlemesini temin etmek için videonuzda doyurucu içerikler yer almalıdır. Videolarınızı hazırlarken özellikle şu hususlara dikkat edilmesi önemli bir avantaj sağlayacaktır. Videonuzun başlık ile alakalı olması, video kalitesinin yüksek olması, videonun özgün olması, YouTube kanalının oluşturulması ve devamlı güncellenmesi.

3- Kanalı Optimize Etmek

Bu aşamada YouTube’ da pek çok video yayınlayacağınız kanalınız için bir takım optimizasyon işlemleri yapılması gereklidir.

  • Öncelikle Kanal Ayarları > Gelişmiş sekmesi üzerinden ana anahtar kelimelerden 3 tanesini bu kısma araya virgüller koyarak yazınız.
  • “Kanal Açıklama” ve “Bilgi” alanlarını tam ve noksansız bir şekilde doldurunuz.
  • Kanalınızın kapak resmini ve profil resminizi markanıza uyumlu bir şekilde seçip yükleyiniz.
  • Kanal URL’ si alanından kanalınıza en uygun jenerik bir isim alın.

4-Açıklamalar ve Anahtar Kelimelerin Yerleşimi

Google aramalarında ilk sıralarda yer almanızı sağlayacak en önemli unsur başlık unsuru olduğu için, kesinlikle ilk aşamada anahtar kelime olarak başlık atanmalıdır. Başlıklarınızın en fazla 6 kelimeden oluşması gereklidir. Videolarınızın açıklama bölümünde ise içeriğinize ait özet açıklama cümleniz içerisinde anahtar kelimenize kesinlikle yer verin. Bundan sonra site adresinizi “http://”  ekli olmak üzere iletişim bilgilerinizi de eklemek suretiyle videonuzu yayınlayabilirsiniz. Videolarınızda etiketler alanında mutlaka aranma hacmi en yüksek anahtar kelimelere yer vermelisiniz.

5-Ziyaretçilerinizi Takip Etmek

YouTube videolarınız üzerinden sitenizi ziyaret edenleri takip edebilmek için isterseniz açıklama bölümünde kısa bir URL veya “Google Analitik Aracı” kullanabilirsiniz. Çok sayıda video hazırlayarak kanalınıza yüklerseniz; görüntüleme sayınız ve sitenize ziyaretçi sayınız artacaktır.

6-İndexlenme ve Sıralamada Yer Alma

Her ne kadar YouTube videolarının hangi kriterlere göre değerlendirilip arama sonuçları içerisinde yer aldığı konusunda net bir bilgi bulunmasa da özellikle şu 4 önemli etkenin bulunduğu bilinmektedir.

  • Başlıklar, açıklamalar ve anahtar kelimelerin uyumu
  • Videoların izlenme süreleri
  • Videoların görüntülenme sayısı
  • Videoların beğeni sayısı

Yazımızda bahsettiğimiz üzere YouTube video kanalları nasıl ziyaretçi çekilir konusunda yapabilecekleriniz genel olarak bunlardır.