Yeni MacBook Pro Touch Bar’ın Özellikleri Neler?

tarafından
1163
Yeni MacBook Pro Touch Bar’ın Özellikleri Neler?

Apple yeni ürünlerini bir bir tanıtmaya devam ediyor. Son günlerde akıllı telefon serisinin yeni üyesi olarak gösterilen iPhone 7 ile gündeme gelen Apple’ın bunun dışında geçtiğimiz günlerde yaptığı yeni etkinliklerinde yeni birçok ürünün de tanıtıldığını da söylemek gerek. Hello Again olarak bilinen yeni etkinlikte Apple tarafından yapılan tanıtımda en çok ilgi gören ürünlerden biri ise yeni MacBook Pro oldu. Apple’ın yeni seri bilgisayarları olarak bilinen MacBook Pro’nun gerek yeni özellikleri gerek yeni donanımları Apple kullanıcılarını epey sevindirdi. Bu sene bilgisayar serisinde en büyük değişiklik ise Touch Bar olarak adlandırılan ve dokunmatik bar görevi gören yeni teknoloji oldu. Klavyenin hemen üst kısmında yer alan dokunmatik bar sayesinde bilgisayar kullanımını epey değiştiren Apple’ın bu bar ile beraber kullanıcılara birçok ayrıcalık sunduğunu da söylemek gerek. Peki, Apple’ın Touch Bar teknolojisi hangi özelliklere sahip bakalım.

  1. Videolar Ve Resimler Arasında Geçiş

Touch bar ile beraber gelen ilk özellik video ve resimler arasında geçiş özelliği. Tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi bar üzerinde sağa sola parmak hareketleri ile resimleriniz ve videolarınız arasına geçiş yapabiliyorsunuz. Buna ek olarak ses açma kapama gibi özelliklerinde bar ile beraber kontrol edilebildiğini de belirtelim.

MacBook Pro Touch Bar

  1. Touch ID Özelliği

Bar ile beraber gelen özelliklerden bir diğer ise Touch ID özelliği. iPhone serilerinde yer alan parmak izi okuyucu sistemi olarak bilinen Touch ID özelliği artık bar ile beraber MacBook serisine de dahil edildi. Parmak izi okuyucu sayesinde artık bilgisayara doğrudan giriş yapabiliyorsunuz. Sadece parmak izini okutmanız yeterli oluyor. Bunun dışında sanal ödeme ve Apple Pay için de parmak izinin kullanılabildiğini de belirtelim.

MacBook Pro Touch Bar

  1. iMovie Düzenlemelerinde

Barın kullanıldığı bir diğer alan ise fotoğraf düzenleme alanı. iMovie özelliği sayesinde resim ve videolarınızı düzenleme aşamasında barı kullanabiliyorsunuz. Hem resimleri düzenleme aşamasında hem de sahne düzenlemelerinde doğrudan Touch bar üzerinden de düzenlemeyi görebiliyorsunuz.

MacBook Pro Touch Bar

  1. Kelime Tamamlama Emoji Gönderimi

Touch Bar aslında tam da akıllı telefonların mantığında çalışıyor. Yani yazışmalarınızda bar üzerinde bulunan ekranda otomatik tamamlama özelliği kullanılabiliyor. Bunun dışında emoji ifadelerinin isimlerini yazarak da bar üzerinden emojilerin görüntülenmesini sağlayabiliyorsunuz. Bunun dışında emojileri yine tek bir tıkla seçebiliyorsunuz.

  1. Uygulama Çalıştırma

Barın diğer bir ayrıcalığı da uygulamaları doğrudan çalıştırabiliyor olması. Bunun için tek yapmanız gereken dokunmatik bar üzerinden uygulamaya tıklamak. Bunun dışında bara eklemek istediğiniz uygulamayı da farenizle dokunmatik bara doğru taşımanız yeterli oluyor. Bu işlemle istediğiniz uygulamalarında Touch Bar üzerinde görüntülenmesini sağlayabiliyorsunuz.

Tüm bunlara ek olarak Apple’ın yaptığı açıklamaya göre uygulama geliştiriciler için de Touch Bar desteği verilecek. Yani uygulama geliştirirken doğrudan dokunmatik bar desteğin de vermeniz mümkün olacak.