Yazıcı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

tarafından
552
Yazıcı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Yazıcılar günümüzde oldukça büyük bir ihtiyaç bunu nereden mi anlıyoruz artık irili ufaklı pek çok iş yerinde farklı modellerde birden fazla yazıcılar görüyoruz. Yazıcılar kendi içlerinde oldukça çeşitli türlerde yer alır bunlardan bazıları renkli yazıcı tipleri bazıları ise sadece siyah beyaz baskı verebilen makinelerdir. Yazıcı üreticileri ihtiyaçlara göre çalışma yaparlar ve yazıcıları da üretirken bu ihtiyaçları göz önüne alarak çalışmalarını  yönlendirirler.

Yazıcı firmaları üretimleri tamamen ihtiyaçlara göre ve gelişen teknolojiye uyumlu bir şekilde yaparlar. Yani amaç var olan modelleri geliştirmek ve teknoloji ile çok daha iyi makineler üretebilmektir. Konuya bizim tarafımızdan bakacak olursak bizler yani kullanıcılar ihtiyacımız olan bir cihaz almalıyız. Öncelikle cihazı ne gibi işlerde kullanacağımız önemli hangi sıklıkta çıktı alacağız gibi konulara cihazı satın almadan önce karar vermeliyiz. Bildiğiniz gibi yazıcı makinelerinde çok fazla özellikler hangi özellikler sizin makinenizde olmalı tarayıcı, fax, fotokopi, kablosuz yazıcı özelliği gibi daha sayabileceğim pek çok özellik yeni nesil cihazlar için geçerlidir. Sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir cihaz almanız ne  gibi yararlar sağlayacaktır onu anlatalım.

İhtiyaca Göre Yazıcı  Tercihi

Konumuzun alt başlığından da anlaşıldığı gibi ihtiyaçlara göre yazıcı tercihi yapmak her zaman çok daha karlıdır. Günlük alacağınız çıktı sayısı ve cihazı ne amaçlarla kullanacağınız sizin makine tercihlerini doğrudan etkileyecektir.

İsterseniz çok büyük bir işletme isterseniz de kendi halinizde bir esnaf olun yazıcı alırken aklınıza ilk gelen bu işin maliyeti olacaktır. Sizlere mürekkepli kartuşların çok daha pahalı olduğunu hatırlatarak detaylara yer vermek istiyorum. Öncelikle yazıcı alırken ihtiyaçlara göre karar vermek gerekiyor. Kartuş ya da toner nasıl bir modeli olursa olsun bittiği zaman dolum olabiliyor mu yoksa yenisini alıp öyle mi işlem yapmak gerekiyor bunları çok iyi araştırmak gerekiyor. Piyasa da ufak bir inceleme yapacak olursak renkli ve siyah beyaz bir kartuşun toplam dolum maliyeti 15 ila 20 TL arasında değişiyor. Tonerlerin ise dolum maliyeti biraz daha fazla ancak  tonerler ile çok daha fazla sayıda çıktı alabiliyorsunuz.

Çok fazla sayıda baskı alacaksanız sizlere HP ya da Sharp modellerini öneririm. Özellikle Sharp fotokopi cihazları üretimi üzerine yoğunlaşmış ve günümüzde son derece donanımlı ve her ihtiyaca hitap edecek ürünleri piyasaya sunmaya devam etmektedir. Sizlere kartuşlu makine üreten bir marka daha tavsiye edeceğim. O marka Epson ayrıca ürettiği her marka yazıcının kartuşu da dolabilmektedir. Yine HP marka yazıcıların kartuşları da yüzde 90 oranında dolabilmektedir.

Lazer Yazıcılar

Bu tarz yazıcıların ana malzemesi tonerdir. Tonerler kartuşlara göre daha pahalı olsa da çok daha uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Tonerlerin içerisinde dolum yapılabilen chipli ve chipsiz iki alan vardır. Chipli tonerler aslında orijinal üretici firmanın ürettiği toner çeşididir. Üretici firma chipli toner üretir ki her seferinde yeni alınması  gereksin.

Chipsiz tonerler ise muadil toner diye adlandırılır ve pek çoğu Asya ülkelerinde üretilir. Bu tonerler chipli tonerlere oranla daha ucuzdur ancak baskı ve çıktı kalitesi olarak asla chipli tonerlerle  yarışamazlar. Yazıcı üreticilerinin chipli toner çıkarmada ki amacı toner bittikten sonra kullanıcıları tekrar chipli toner almaya zorlamak bir diğer adı ise teşvik etmektir.

Böylelikle üretici firma chipli toneri çok daha seri bir şekilde satacak ve yazıcı satışından kazandığının çok daha fazlasını tonerlerden kazanacaktır. Ancak chipsiz tonerler pek çok kişinin imdadına yetişmiş ve şuanda sıklıkla kullanılmaktadır.