Yapay Zeka Nedir?

tarafından
645
Yapay Zeka Nedir?

Bilimkurgu filmlerinin vazgeçilmez konusu haline gelen yapay zeka nedir? Gerçekte böyle bir şey var mıdır?  Yapay zeka; bilgisayarların veya bir takım robotların insan gibi düşünebilme ve hareket edebilme yeteneğine sahip olmasını sağlayan bir buluştur. Aslında sadece bilgisayar sistemleri ile alakalı gibi görünse de birçok bilim dalı ile ilişkilendirilebilir. Yapay zekanın iyi bir şey mi yoksa kötü bir şey mi olduğu tartışmaya açık bir konudur. Şayet bilim adamlarının bu denli üzerinde çalıştıkları yapay zeka şuanda kullanılıyor olabilir. Aynı zamanda şuanda günümüzde bu teknolojinin kullanılabileceği birçok alan mevcuttur. Yani yapay zekayı oynadığımız oyunlarda, askeri kuvvetlerde veya belirli oyuncaklarda kullanabilmek mümkündür. Tabi kullanıma sunulmuş olsaydı…


yapay-zeka

Günümüzde bilim ve teknoloji bizim gördüğümüz veya sandığımızdan çok daha gelişmiştir. Şuanda bilim adamları binlerce yıl sonra bizlere sunulacak teknolojiyi bulmuş ve araştırmalarında kullanıyorlardır. Fakat her bireyin gelişim sürecine bir alışma aşaması vardır. Bu denli gelişmiş bir teknolojiyi bir anda kaldıramayacağımızdan dolayı bu teknoloji zamana yayılarak bizlere sunulmaktadır. Yapay zeka da bunlardan biridir. Bilim kurgu filmlerinde yıllardır büyük bir yere sahip olan yapay zeka şuanda zaten vardır ve evet gerçektir.

Etrafınızda gördüğünüz birçok robot aslında yapay zekaya sahiptir Fakat şuanda kullandığımız robotlar ve elektronik aletler bizim emirlerimiz üzerinde çalışır ve verdiğimiz emri yerine getirir. Gelişmiş yapay zeka ise tamamen sizin yerinize düşünecek ve gerçekleştirecektir.  Yapay zeka üzerinde elli yılı aşkın süredir çalışan bilim adamları ise bu projeyi son derece gizli tutma taraftarılar. Kim bilir belki de etrafta gezinen robotları göreceğimiz zaman çok da uzak değildir. Ne dersiniz, bir robot arkadaş fena olmazdı değil mi?