WordPress Nedir?

tarafından
347
WordPress Nedir?

WordPress birçok tanımda içerik yönetim sistemi olarak tanımlanıyor. İçerik yönetim sisteminde bulunan içerik yönetimi bildiğiniz web sayfası içeriğidir. Sizde bir web sayfası oluşturmak isterseniz eğer web sitenizi ve web sayfalarınızı tasarlayabilirsiniz. Web sayfaları içinde body etiketleri bulunur, bu etiketler aslında kullanıcılara yansıyan taraftır.

Sizde bu içeriği güncellemek, yeni içerikler eklemek, silmek gibi birçok işlemi WordPress sayesinde yapabilirsiniz. Genel olarak WordPress bir internet sitesi hazırlamak isteyenler için oluşturulan gelişmiş özelliklere sahip güvenli ve oldukça etkili sistemdir. WordPress programlama olarak PHP dilini kullanmaktadır. Ayrıca “open source” adı verilen açık kaynaklı kodlamayı kullananlar ücretsiz bir şekilde kurup, kullanabilir. Günümüzde en son 3.9 versiyonuna kadar geliştirilmiştir.

İlk öncelerde blog için kullanılsa da WordPress daha sonraları tüm web sistemlerince kullanılır hale gelmiştir. E-ticaret sistemlerinden tutunda, haber yayın sitelerine kadar çok daha fazla sayılabilecek yapıların kurulumlarında kullanılmıştır.

Yapısı aslında oldukça basittir. Son eklenmiş yazı özeti, bog halinde ana sayfada yani açılış sayfasında listelenmektedir. Burada bulunan detaylı linklere tıklayarak yazılara ulaşabilirsiniz.

WorPress‘te iki çeşit düzenlenebilir yazılar mevcuttur. Birincisi yazılar, bir diğeri ise sayfalar adı ile anılırlar. Sayfalar sitede sabit, devamlı bir şekilde depolanacak olan içeriklerin bulunduğu yapılardır. Yazılar ise devamlı olarak güncellenebilecek olan yapılara verilmiş isimdir. Örnek vermek gerekirse, bir haber sitesinde her gün yayımlanan bilgilerin yer aldığı haber metinleri yazılar bölümünde oluşturulur.