WordPress Blog Kullanıcıları İçin Spam Mesajlar Nasıl Engellenir?

tarafından
605
WordPress Blog Kullanıcıları İçin Spam Mesajlar Nasıl Engellenir?

İnternet sistemlerinin yaygınlaşmasıyla beraber artık site sayısı da her geçen gün biraz daha artış göstermeye başladı. Özellikle son dönemde blog adı verilen sitelerin ortaya çıkmasıyla beraber sadece bir tema yüklemesi yaparak internet sitesi kullanmak mümkün hale geldi. Üstelik genelde kişisel sayfalar için kullanılan blog sistemlerinin de ücretsiz olması bu alanda yığılmalar yaşanmasına neden oldu. Öyle ki artık günlüğünüzü tutmak için bile kendinize özgü bir blog hesabı açabiliyorsunuz. Kullanılan bu hesapların büyük bir bölümü de WordPress adı verilen sistem üzerinden açılıyor. Google’a rakip olarak çıkan ve kısa süre içerisinde sektörde kendisine kalıcı bir yer edinmeyi başaran WordPress sistemi sadece bloglar için değil kapsamlı internet siteleri içinde kullanılıyor. Tabi her sistemde olduğu gibi WordPress sistemlerinde de kullanıcıların mutlaka bilmeleri gereken birçok özellik var. Bu özellikler arasında en çok bilinmesi gereken de spam mesaj sistemi. Zira ister siteniz ister kişisel blog sayfanız olsun robot sistemleri tarafından WordPress sitelerine düzenli olarak reklam içerikli spam mesajlar gönderilebiliyor. Bu durumun siteye büyük oranda zarar verdiğini söylemek gerekiyor. Peki, spam mesajları engellemek için ne yapmak gerekli? Detaylarıyla inceleyelim.

  • Öncelikle şunu söylemek gerekiyor WordPress sistemler üzerinden tıpkı Google tarayıcılarında olduğu gibi birçok eklenti yüklemeye izin veren eklenti yönetim paneli mevcut. Bu panel yardımıyla mutlaka bir spam mesaj engelleyici bir eklenti yüklemesi yapmanız gerekiyor. Bu işlemin dışında da kullanabileceğiniz birkaç yöntem var.

Wordpress-Blog-spam

  • Bunlardan bir tanesi de spama izin veren belli bölümleri tema kodlamasından çıkarmak. Bu işlem için öncelikle yönetim paneline giriş yapmanız gerekiyor. WordPress yönetim paneline giriş yaptıktan sonra ise “görünüm” menüsüne buradan da “düzenleyici” menüsüne girmeniz gerek. Son olarak ise Yorumlar kısmına girmeniz gerekiyor. Şimdi buradan ise alta gözüken resimdeki bölümü silmeniz gerekiyor. Böylelikle spam için açık oluşturan bir kısmı da silmiş olacaksınız. Fakat silme işleminde diğer kod yapılarını bozmamaya dikkat edin.

wordpress-blogunuzu-spamlardan-koruyun-1