Windows Temp Klasörü Nasıl Silinir?

tarafından
2099
Windows Temp Klasörü Nasıl Silinir?

Merhaba sevgili TeknoAbla.com okurları, bu konumuzda sizlere Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda geçici dosyaların barındırıldığı klasör dizini olan Temp klasörünün nasıl temizleneceğini anlatacağız. Bu klasörde genellikle ihtiyaç durulmakta olan dosyaların bir müddet lazımlığı üzerine bekletilmekte olan alanıdır. Fakat daha sonra işimize yaramadığı halde halen Temp klasöründe bulunan atık dosyalar bilgisayarımızın performansını ister istemez etkilemektedir. Gereksiz dosya ve diğer atık türlerini içerisinde barındıran Temp klasörünü gayet basit ve pratik bir yolla içeriğini temizleyerek bilgisayarımızın kapasitesini yüksek tutabiliriz.

Temp Klasörü Bilgisayarın Neresinde Saklı?

Temp klasörü diğer masaüstü veya özel klasörleriniz gibi direk ulaşabileceğiniz bir klasör tipi değildir. Bilgisayarınızda bulunan Temp klasörüne giriş yapabilmek için öncelikle Windows‘ta bulunan arama kısmından “ %temp% ” olarak yazıp aratın. Karşınıza Temp klasörü gelecektir, Karşınıza kodlardan oluşan klasör veya dosya türleri çıkabilir, bu sizi korkutmasın herhangi bir virüs veya işletim sistemine bağlı dosya veya dosyalar değildir. Manuel olarak tümünü silebilir ve bilgisayarınızda yer açabilirsiniz. Fakat bazen silinmeyen veya silinemeyen dosya ve klasörlerde karşınıza çıkabilmektedir. Panik yapıp silmeye zorlamayın. Çünkü bu dosya veya klasörler hali hazırda işlevselliğini devam ettiren Windows üzerinden anlık olarak çalışmakta olan dosya veya klasörlerdir ve bunları es geçebilirsiniz.

tem klasörü nasıl temizlenir

Günlük bir bilgisayar kullanıcısı olarak kullanım gösteriyorsanız, her akşam işiniz bittikten sonra Temp klasörünü temizleyerek, bir sonraki güne daha performanslı bir bilgisayar üzerinden işlerinize devam edebilirsiniz. Fakat çoğu kullanıcının şuanda ne dediğini duyar gibiyim(her gün aynı kodu yaz, ve sonra gir sil) gibisinden. Bundan dolayı size aşağıda vereceğim 2 satırlık kodlar masaüstünüze bat tarzında oluşturacağınız ufak bir DOS komutu ile istediğiniz an Temp klasörünüzü temizleyebilirsiniz.

Temp Klasörünü Temizlemek İçin Bat Dosyası Oluşturmak

Bir not defteri açın ve aşağıda verdiğim kodları not defterine yapıştırın.
rd %temp% /s /q
md %temp%

Daha sonra kaydet kısmına gelerek üstte bulunan adres çubuğu ”  %AppData%MicrosoftWindowsStart MenuProgramsStartup “ dosya yolunu yapıştırarak dosya ismini cleantemp.bat olarak masaüstü alanına kaydedin.