Windows Sistemin Ne Zaman Kurulduğu Nasıl Öğrenilir?

tarafından
4384
Windows Sistemin Ne Zaman Kurulduğu Nasıl Öğrenilir?

İşletim sistemi denildiği zaman akla ilk gelen işletim sistemi tabi ki Microsoft tarafından geliştirilen Windows işletim sistemi. Rakiplerine göre sektöre çok daha erken giriş yapmış olan Windows işletim sistemi son dönemde teknoloji pazarına ambargo koyan Apple ve Apple bilgisayarları için geliştirilen işletim sistemlerini bile çok geride bıraktı. Zira dünya üzerindeki kullanım oranları da oldukça fazla olan Windows işletim sistemleri kullanıcılara birçok farklı ayrıcalık sunuyor. Bununla beraber işletim sisteminin de belli başlı ayarlamalarına ulaşmanız haliyle bu işlem ile kendi işletim sisteminizi özelleştirmeniz mümkün. OSX işletim sistemlerine göre bu şekilde çok daha açık bir yapısı olan Windows işletim sistemleri bilgilendirme ve kontrol işlemlerinde de oldukça başarılı. Birçok kullanıcının komut penceresi olarak bildiği işletim sisteminde gizli olan MS-DOS sayesinde birçok veriyi sadece bir satır yazı ile görüntüleyebiliyorsunuz. Hem bilgisayarınızla ilgili bilgileri almak için hem de kullandığınız programlarda bir takım ayarlamalar yapmak için bu sistemi kullanabiliyorsunuz. Ayrıca komut penceresi sayesinde Windows işletim sisteminize ait ne zaman kuruldu, çalışma aralığı gibi bilgileri de alabiliyorsunuz. Bu bilgileri daha nasıl görüntüleyeceğimize daha detaylı bakalım.

  • Windows işletim sistemi bilgisi görüntülemek için öncelikle komut penceresini açmamız gerekiyor. Bu işlem için ise “çalıştır” aracını açacağız. Önce Windows tuşu+R kombinasyonunu yapıyoruz. Böylece karşımıza çalıştır ekranı gelecek. Ardından ise çalıştır penceresindeki satıra “cmd” yazarak onaylıyoruz. Bu işlemden sonra karşımıza komut penceresi gelecek. Bazı işletim sistemlerinde komut penceresinin “yönetici” olarak çalıştırılması gerekebilir. Bu gibi bir durumda da arama menüsüne cmd yazıp sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır demeniz yeterli olacaktır.
Windows Sistemin Ne Zaman Kurulduğunu öğrenme

Windows Sistemin Ne Zaman Kurulduğu

  • Komut penceresi panelini açtıktan sonra ise komut penceresi üzerine “systeminfo” komutunu yazıyoruz. Bu komutu yazmamızın ardından ekranda sisteme ait tüm bilgilerin sıralı bir şekilde görüntülendiğini göreceksiniz. Buradan “Original Install Date” kısmı sistemin ne zaman yüklendiğini gösteren kısım olarak görüntülenecektir.