Windows Phone İşletim Sitemine Sahip Telefonlarda Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

tarafından
667
Windows Phone İşletim Sitemine Sahip Telefonlarda Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Telefonlara akıllı sıfatının eklenmesinin ana nedeni aslında cep telefonlarında da bilgisayarlarda olduğu gibi işletim sistemi kullanılması. Zira telefonda yer alan işletim sistemi sayesinde kullanıcıların yine tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi telefonlarla etkileşim içerisine girmesi sağlanabiliyor. Örneğin bir ses asistanı kullanılarak telefonun sesli komutları algılaması sağlanabiliyor ya da her hangi bir uygulama aracılığıyla telefonlar üzerinden hava durumun, nem oranı, adım ölçerden kalori ölçere kadar birçok alanda hizmet alabiliyorsunuz. Bu durumda haliyle artık telefonların akıllı olarak sınıflandırılmasını sağlıyor. Genel olarak piyasada telefonlar için tercih edilen ise üç ana işletim sistemi bulunuyor. Bunlardan biri Apple tarafından tercih edilen ve yine Apple tarafından geliştirilen iOS işletim sistemi, bir diğeri ise piyasada en çok kullanılan işletim sistemi olan Android, bir diğeri ise Nokia’yı satın aldıktan sonra piyasaya giren Microsoft tarafından kullanılan Windows Phone işletim sistemi. Bu noktada aslında iOS ve Android işletim sistemi çokça kullanıldığı için hemen hemen birçok özelliği biliniyor. Windows Phone diğer işletim sistemlerine göre biraz daha az kullanıldığı için bazı özelliklerinin hala kullanıcılar tarafından en çok sorular arasında olduğunu söylemek gerek. Bu noktada en çok sorulan sorulardan birisi de Windows Phone işletim sistemine sahip olan telefonlarda numara engelleme işleminin nasıl yapıldığı. Windows Phone için numara engelleme işlemini nasıl yaptığımıza daha detaylı bakalım.

  • Şimdi ilk olarak Windows Phone üzerinden ayarlar menüsüne giriş yapıyoruz. Ayarlar menüsüne giriş yapmak için uygulama ekranında ayarlar sekmesine giriş yapmamız yeterli olacaktır. Bunun dışında kullandığınız dil Türkçe değilse yani telefonun orijinal ayarlarını kullanıyorsanız da “Advantec” sekmesine girmeniz gerektiğini belirtelim.
Windows Phone numara kısıtı

Windows Phone numara engelleme

  • Ayarlar sekmesine girdikten sonra ise kısıtlama ayarlarını yaptığımız “arama + SMS filtreleme” bölümüne giriş yapıyoruz. Buradan SMS ayarlarını da düzenleyebileceğimizi belirtelim. Şimdi ise engellenen numaralar sekmesine giriş yapıyoruz. Buradan ise rehbere kayıtlı veya gelen aramalar kısmında görüntülenen numaralar karşınıza gelecek. Engellenmesini istediğiniz numarayı seçmeniz yeterli.