Windows Otomatik Kapatma Butonu Nasıl Oluşturulur?

tarafından
871
Windows Otomatik Kapatma Butonu Nasıl Oluşturulur?

Asus, Monster, Casper, HP, Sony ve daha birçok dev marka varsayılan işletim sistemi olarak Windows’u kullanmakta. Tabi hemen her bilgisayarda sonradan işletim sistemini Linux ve daha farklı işletim sistemleri olarak da değiştirebiliyorsunuz. Fakat genel olarak tüm markalarda Windows’un varsayılan işletim sistemi olduğunu belirtelim. Hal böyle olunca dünya üzerinde en çok kullanılan en fazla tercih edilen işletim sistemi de Windows oluyor. Bu ilgiyi daha fazla devam ettirmek ve üzerindeki ilgiyi sürekli güncel tutmak için Microsoft’un da sürekli olarak Windows’un yeni sürümlerini yayına sürdüğünü biliyoruz. Tüm bu sürümlerde genel olarak geliştirmelerden söz edilse de aslında bazı Windows serilerinde farklı özellikle eksik kalırken bazı Windows sürümlerinde de bambaşka özellikle eksik kalabiliyor. Tabi bu durumu kullanıcılar kendileri yapacakları birkaç ayarlama ile düzenleyebiliyor. Mesela tüm Windows sürümlerinde farklı farklı ele alınan bilgisayar kapatma işlemini siz oluşturduğunuz bir buton yardımı ile yapabiliyorsunuz. Bunun için tek yapmanız gereken küçük bir komut butonu oluşturmak. Peki, bakalım bilgisayarı hızlı kapamak için nasıl buton oluşturabiliyoruz.

  • Öncelikle bir text dosyası oluşturmamız lazım. Yani bilgisayarın masa üstüne gelerek her hangi boş bir alana sağ tıklayıp “yeni metin belgesi” Ardından masa üstünde oluşan metin belgesine tıklayarak dosyayı açıyoruz. Açtığımız dosyanın içerisine ise birkaç komut ifadesi yazacağız. Açtığımız dosyanın içerisine “shutdown -s -t 00” ifadesini yazıyoruz. Ardından ise dosyamızı kayıt işlemine geçiyoruz.
Windows Otomatik Kapatma Butonu

Windows Otomatik Kapatma Butonu yapma

  • Kayıt işlemi için genelde kapatma işareti ve ardından da değişiklikleri kaydet sekmesi kullanılır. Biz bu aşamada kayıt için farklı bir yol kullanacağız. Zira öncelikler dosya formatımızı değiştirmemiz gerekecek. Bu işlem için “farklı kaydet” sekmesine basıyoruz. Ardından da dosya her hangi bir ad vererek dosya formatını değiştirmek için “.bat” ifadesini kullanıyoruz. Mesela dosyanın adını buton yaptıysak o zaman “buton.bat” olarak kayıt etmemiz gerekecek. Bu işlemden sonra butonumuz masa üstüne oluşturulmuş olacak. Şimdi butona çift tıkladığınız zaman otomatik olarak bilgisayarınız kapatılacaktır. Tüm Windows sürümlerinde aynı işlemi yapabilirsiniz.