Windows Numerik Tuş Takımı Çalışmama Sorunu Nasıl Çözülür?

tarafından
3099
Windows Numerik Tuş Takımı Çalışmama Sorunu Nasıl Çözülür?

Genel olarak Türkiye’de kullanılan bilgisayarlarda Q klavye tipi tercih ediliyor. Dünya üzerinde de en çok kullanılan klavye türü olan Q klavye düzeninin de genel olarak F klavyeye benzediğini de söylemek gerekiyor. Her ne kadar harflerin konumu değişse de aslında klavye düzeninde büyük benzerlikler bulunuyor. Özellikle numerik tuş takımı kısmının hemen hemen aynı olduğunu söylemek gerekiyor. Tabi ki bunun için klavyenin de standart klavye konumunda olması gerekiyor. Bazı mini klavyelerde bu konumdan bahsedemiyoruz. Tüm bunlarla beraber aslında klavyeler üzerinde de tüm bu kullanımı kolaylaştırmak için bazı kısa yollar bulunuyor. Bu kısa yollardan birisi de Num Lock tuşu. Her iki klavye tipinde de geçerli olan Num Lock tuşu sayesinde klavye üzerinden numerik bölümün açıp kapatabiliyoruz. Aslında oldukça kolay olan bu işlem bazı zamanlarda Windows işletim sistemlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle çalışmaya da biliyor. Bu gibi durumlarda Num Lock tuş ışığı açık olsa dahi yani numerik rakam bölümü aktif gözükse dahil ne yazık ki bu bölümde tuşlar çalışmıyor. Bu noktada birkaç ayar yaparak sorunu çözmemiz de mümkün. Windows sistemler üzerinden bu sorunu hangi ayarlar ile çözeceğimize bakalım.

  • Öncelikle bilgisayarınızdan ayarları düzenleyeceğimiz “denetim masası” bölümüne girmemiz gerekecek. Denetim masasına giriş yaptıktan sonra ise bu açılır menü üzerinden “erişim kolaylığı” kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Erişim kolaylığı merkezini açtığımız zamanda karşımıza bir ayar sekmesi gelecek.
Windows Numerik Tuş Takımı çalışmama sorunu nasıl çözülür

Windows Numerik Tuş Takımı

  • Buradan ise “farenin çalışma biçimini değiştir” sekmesine giriş yapıyoruz. Bu menüye girdiğimiz zamanda karşımıza fare tuş ayarları bölümü gelecek. Bu bölüme giriş yapıyoruz. “fare tuşlarını ayarla” sekmesine girdiğimizde ise diğer ayarlar bölümüne girmemiz gerekecek. Şimdi “Numlock tuşları aşağıdaki gibi olduğunda fare tuşlarını çalıştır” sekmesi altında yer alan kapalı seçeneğini işaretliyoruz. Ardından ayarlarımızı kayıt altında alıp sistemden çıkmamız yeterli olacaktır. Bu işlemden sonra Numlock tuşu aktif olduğu anda numerik tuş takımını kullanabiliyor olmanız gerekiyor. Eğer sorun devam ederse bilgisayarınızı bir kez de yeniden başlatın.