Windows İşletim Sistemlerinde Kablosuz İnternet Şifresi Nasıl Bulunur?

tarafından
269
Windows İşletim Sistemlerinde Kablosuz İnternet Şifresi Nasıl Bulunur?

İnternet kullanımı için mutlaka internet bağlantısı ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı kuracak olan modem adını verdiğimiz bir cihaza ihtiyaç duyuyoruz. Markası ya da modeli ne olursa olsun hemen hemen her internet bağlantısında kullanılan modemlere bağlantı şekli ise kullanıcıdan kullanıcıya farklılıklar gösterebilir. Yeni nesil modemlerin artan özellikleri sayesinde artık genelde kablosuz internet modeli kullanılıyor. Hareket kısıtlaması olduğu için genelde Wi-Fi adını verdiğimiz kablosuz internet bağlantısını destekleyen modemlerde genelde internet LAN bağlantısı aracılığıyla değil de kablosuz bağlantı ile bağlanılıyor. Tabi bu durum bazı güvenlik açıklarını da ortaya çıkarmıyor değil. Zira kablosuz bağlantılarda bir şifreleme ile ağ korunuyor fakat şifrenin kırılması durumunda farklı kullanıcılarda sizin internetinizi kullanabiliyor. Bunun aksi durumda geçerli. Yani eğer ki şifrenizi unutursanız da o zaman ağı hatırlayan bilgisayar dışında başka cihazlardan internetinize giriş yapamıyorsunuz. Eğer böyle bir olumsuzlukla karşılaşırsanız ise Windows işletim sistemi kullanıcılarının bu sorunu çözmek için bazı ayarlar yapması yeterli oluyor. Kendi kablosuz internet şifremizi öğrenmek için nasıl ayarlamalar yapacağız bakalım.

  • Aslında yapacağımız işlem çok basit ve Windows’un en eski sürümlerinde bile çalışıyor. Yani bunun için illa Windows 8, Windows 10 işletim sistemlerine ihtiyacınız yok. Şimdi ilk yapmamız gereken işleme geçelim. Öncelikle mutlaka komut penceresine girmeniz gerekiyor. Bunun için ise direk çalıştır menüsünü kullanacağız. Bunun için “Windows tuşu + R” tuşuna basıyoruz. Direk karşımıza çalıştır ekranı geliyor.
Kablosuz İnternet Şifresi Nasıl Bulunur

Windows İşletim Sistemlerinde Kablosuz İnternet Şifresi

  • Çalıştır ekranı karşımıza çıktığı anda ise komut satırına “cmd” komutunu yazıp komut penceremizi açıyoruz. Ardından komut penceremize bir satır bir kod yazacağız. “netsh wlan show profile name= Kullandığınız Wifi adı key=clear” bu kodu olduğu gibi komut penceresine yapıştırıyoruz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise name kısmından sonra mutlaka kendi kablosuz internet adını girmeniz. Bu işlemin ardından ise “Enter” tuşuna basmanız durumundan tüm ağ bilgileriniz görüntülenecek. Key Content kısmında yazan şifre ise ağ şifreniz. Direk bu şifreyi kullanarak internete bağlanmanız mümkün.