Windows Gizli Dosyalar Nasıl Görüntülenir?

tarafından
324
Windows Gizli Dosyalar Nasıl Görüntülenir?

Özellikle kişisel kullanım amaçlı olan bilgisayarlarda en çok tercih edilen işletim sisteminin Windows olduğunu biliyoruz. Güncel pazar araştırmalarına da bu durum yüzdesel olarak da yansımakta. Hal böyle olunca Windows işletim sistemlerinin özelleştirme seçeneklerinin de en çok merak edilen konular arasında yer aldığı yorumunu yapmamız mümkün. Bu noktada Windows işletim sistemlerinde en çok kullanılan ve araştırılan ayarların başında da klasör ayarları gelmekte. Bilgisayarınıza yüklediğiniz hemen hemen her dosyanın kontrolünü sağlamak için bu ayarları da kullanmanız gerekebiliyor. İşte bu tip ayarlardan birisi de gizli klasör ayarları. Sadece sizin görmenizi istediğiniz dosyaları bu ayar sayesinde gizli konuma getirebiliyoruz. Böylelikle dosyalarınızı kişiselleştirebiliyor ve görüntülenme olanaklarını da sınırlandırabiliyorsunuz. Bunun dışında bazı zamanlarda gizli klasör dosyalarının da kullanıcı isteğine bağlı olmadan gizli konuma geçtiğini söylemek gerekiyor. Özellikle casus yazılımların dosyalarının bu şekilde gizli konuma geçerek bilgisayarınızda sorunlara neden olmakta. Bu noktada ise tam anlamıyla bir temizleme işlemi yapmanız için mutlaka söz konusu dosyaları görünür hale getirmeniz gerekiyor. Ancak bu şekilde tam zamanlı temizleme işlemi yapmanız mümkün olacak. Peki, gizli klasör ayarlarını nasıl yapıyoruz? Daha detaylı bakalım.

  • Hemen şunu belirtelim Windows’un işletim sistemi sürümüne göre yapacağımız ayarlar biraz değişiyor. Eğer Windows 7 kullanıyorsanız öncelikler bilgisayarım menüsüne girerek üst sekmede bulunan “düzenle” açılır menüsüne gelip buradan klasör seçeneklerine giriyoruz. Klasör seçeneklerine girdiğimizde ise karşımıza gelen pencereden “görünüm” menüsüne girmemiz gerekecek. Görünüm menüsünde yer alan gizleme seçeneklerinin altında “gizli dosya ve klasörleri görünür yap” seçeneğine tik atıyoruz. Bu işlemden sonra tüm gizli dosyalar görünür hale gelecek.
Windows Gizli Dosyaları açma

Windows Gizli Dosyalar

  • Aynı işlemi Windows 10 işletim sisteminde yapmak içinse ilk olarak dosya yöneticisine girmeniz gerekecek. Dosya yöneticisine girdikten sonra ise “görünüm” sekmesine basmanız gerekiyor. Üst menüden görünüme girdiğiniz zaman ise sağ kısımda yer alan seçenekler sekmesine tıklayacağız. Seçenekler sekmesine tıkladığımız zaman yine benzer bir klasör ekranı karşınıza gelecek. Buradan da aynı ifadeye tik attığımız zaman işlem tamamlanmış oluyor.