Windows 8 Kullanıcı Parolası Nasıl Kaldırılır?

tarafından
297
Windows 8 Kullanıcı Parolası Nasıl Kaldırılır?

Bilgisayar teknolojisinin temellerini işletim sistemleri oluşturuyor. Donanım araçları ne kadar üstün özellikler barındırırsa barındırsın, tüm bu donanımların yazılımlarının yeterli olmaması donanımsal araçların doğru çalışmamasına neden olacaktır. Kullandığımız yazılımların birleştiği nokta ise işletim sistemleri. Kullanıcıların bilgisayara erişim sağlamaları için mutlaka gerekli olan işletim sistemleri teknolojisi de her geçen gün biraz daha genişliyor. Sektörde liderliği elinde bulunduran firma Microsoft, uzun yıllardır Windows adı verdiği işletim sistemiyle sektörün önde gelen firmalarından biri. Tabi değişen donanımsal gelişmelere ve yeni bulunan teknolojilere göre sürekli olarak işletim sistemi de güncelleniyor. Bu bağlamda Windows 98 ile başlayan serüvenin yeni nesil Windows 10’a kadar ulaştığını söylemek gerek. Artık yeni nesil işletim sistemlerinin gelmesiyle beraber eski işletim sistemlerini de piyasadan çekmeye hazırlanan Windows’un en kararlı sürümü ise Windows 8 oldu. Kullanıcılardan büyük beğeni toplayan sürüm her ne kadar Windows 10’a yükseltilmiş olsa d hala birçok kullanıcı Windows 8’den vazgeçmiyor. Hal böyle olunca Windows 8’in bilinmeyen yönlerinin neler olduğunu keşfetmek isteyen birçok kullanıcının da olduğu söylemek gerek. Zira en çok merak edilen noktalardan birisi de Windows 8’in kullanıcı parolası konusu. Zira eski sürümlere göre Windows 8 sürümünde giriş ekranında mail bağlantılı kullanıcı parolası bulunuyor. Yükleme aşamasında parola belirlemiş olan kullanıcılar bu parolayı kaldırmak istediklerinde ise birkaç küçük işlem yapması gerekiyor. Bakalım bu işlemler neler.

  • Öncelikle bilgisayara erişim sağlamanız gerekiyor. Yani parola ekranına parolanızı girerek bilgisayarınızı açın. Ardından Windows 8’in meşhur menüsüne gelmek için fareyi ekranın sağ kenarına yaslamanız gerekiyor. Menüyü açtıktan sonra arama kutusunun içerisine “netplwiz” komutunu yazıyoruz. Bu komutu yazdıktan sonra ise karşımıza uygulama kutucuğu çıkacak. Alt kısımda çıkan aramalar internet üzerinden kelime aramaları olduğu için sadece uygulama kutusunda yer alan kısa yola tıklıyoruz.
Windows 8 kullanım

Windows 8 kullanıcı parolası nasıl kaldırılır

  • Açılan uygulama penceresinde “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir kullanıcı adı ve parola girmelidir” gibi bir ifade göreceksiniz. Windows 8 sisteminde şifre koyduğumuz için bu ifadenin yanındaki kutucuğa onay verilmiş olarak görüntülenecek. Eğer bu kutu içerisindeki tiki kaldırırsanız o zaman artık giriş ekranında her hangi şifre ile karşılaşmayacaksınız.