Windows 8.1 İngilizce Dil Sorunu Nasıl Çözülür?

tarafından
645
Windows 8.1 İngilizce Dil Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows işletim sistemlerinin en çok tercih edilen serilerinden biri olan Windows 8.1, her ne kadar Windows 10 sistemlere geçilse de hala hatırı sayılır bir oranda kullanılmaya devam etmekte. Özellikle Windows 10 için gerekli donanımsal güncellemelerin bulunmadığı bilgisayarlarda hala Windows 8.1 sürüm işletim sistemi tercih edildiğini de söyleyebiliriz. Bu durum Windows 8.1 sürümünde yaşanan sorunları hala güncel sorunlar olarak kalmasına da neden olmakta. Bu nedenle internette en çok destek aranan konulardan birisi de Windows 8.1 sorunları oluyor. Özellikle sistem kurulumu noktasında Türkçe dili seçilmesine rağmen dilin hala resmi kullanımda olan İngilizce olarak kalması yaşanan en büyük soranlar arasında yer alıyor. Zira bu sorunda ilk yükleme aşamasından bölge seçimine kadar hemen her işlemi Türkçe olarak seçseniz bile sistem hala İngilizce olarak görüntülenebiliyor. Hatta bazı durumlarda da sistemin belli bölümlerinde Türkçe, dil desteği verilirken bazı bölümler İngilizce olarak da görüntülenebilmekte. Yaşanan bu sorunun nasıl çözülebildiğine ise daha yakından bakalım.

  • İlk olarak şunu belirtelim ki dil değişimi yapmak için öncelikle dil ayarlarında düzenleme de kullanılacak olan bir dil paketi indirmesi yapmanız gerekiyor. Bu işlem için doğrudan Windows 8.1 için kullanılmakta olan dil paketlerini indirmemiz gerekecek. Eğer sistemini 64 bit ise o zaman https://yadi.sk/d/SuAevPtKgw53S adresinden eğer sistemini 32 bit ise o zaman https://yadi.sk/d/HeA3hVaUgw53Q adresinden dil dosyasını indiriyoruz.
Windows 8.1

Windows 8.1 İngilizce Dil Sorunu çözme

  • Ardından bilgisayarımızdan “çalıştır” penceresini görüntülememiz gerekecek. Bu noktada başlat menüsüne gelerek arama menüsüne çalıştır yazmanız ve uygulamayı açmanız yeterli. Fakat dil ayaları İngilizce olarak görüntüleniyorsa o zaman “Run” ifadesini yazarak çalıştır menüsüne giriyoruz. Daha sonra çalıştır kutusuna “Ipksetup” yazıp komutu çalıştırıyoruz. Ardından karşımıza gelen ekrandan “Install Display” seçeneğine basarak yükleme yapıyoruz. Bu noktada indirdiğimiz dosyanın yolunu göstererek programda yükleme işlemini de başlatıyoruz. Yükleme işlemini başlatmanızın ardından kısa bir süre bekliyoruz. Sistemi bir kez yeniden başlattığınızda denetim masasına girerek dil ayarlarını değiştirmeniz yeterli olacaktır.