Windows 8.1 Giriş Menüsü Direk Olarak Nasıl Geçilir?

tarafından
264
Windows 8.1 Giriş Menüsü Direk Olarak Nasıl Geçilir?

Dünya üzerinden bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemi Windows. Her 3 bilgisayarın birinde yüklü olduğu kullanım verilerine de yansıyan Windows, işletim sistemine duyulan bu ilgiyi karşılıksız bırakmak istemeyen Microsoft yetkilileri de sürekli olarak Windows sürümünü güncellemekte. Son olarak Windows 10 sürümünü kullanıcılara açan Microsoft, özellikle Windows 8.1 sürümden sonra tekrar başlat menüsünü sisteme eklemesiyle büyük oranda beğeni kazanmıştı. Zira bir önceki sürümde kullanıcılar alışılagelmişin dışında giriş menüsüyle karşılaşıyordu. Buradan sık kullanılan masaüstü penceresine geçmek için giriş menüsünden mutlaka seçim yapılması gerekiyordu. Windows 10 ile bu sorunu ortadan kaldıran Microsoft’un en beğenilen yeniliği de bu oldu. Fakat uygulamanın eski sürümünü kullanan kullanıcılarda unutulmuş değil. Zira eğer ki bir önceki sürüm yani Windows 8.1 kullanıyorsanız yapacağınız bir dizi ayarlar rahatlıkla direk olarak açılış ekranını da masa üstü penceresi yapabiliyorsunuz. Fakat dediğimiz gibi öncelikle birkaç küçük ayarı yapmanız gerekiyor. Peki, bu ayarlamaları nasıl yapacağız daha detaylı bakalım.

  • İlk olarak eski düzende Windows 8.1 sistemini başlatıyoruz. Ardından bir kez daha masaüstü seçimini yapmamız gerekiyor. Masaüstünü tekrar açtığımız zaman bu kez araç çubuğunda her hangi bir alana gelip sağ fare tuşuna tıklıyoruz. Açılan pencereden ise “Özellikler” sekmesine giriş yapıyoruz.
Windows 8.1 Giriş Menüsü geçme

Windows 8.1 Giriş Menüsü

  • Şimdi karşımıza gelen ekranda “Gezinti” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Açılan pencerede gezinti sekmesine geldiğiniz zaman karşınıza gelen ekranda “Başlangıç ekranı” menüsü olacak. Bu menü altında ki birinci seçeneği yani “Oturum açtığımda başlangıç ekranına değil masaüstüne git” seçeneğine tik atıyoruz. Bu seçeneğe tik attığımız zaman yaptığımız işlemi onaylayıp sonrasında kaydedip pencereyi kapatıyoruz. Bundan sonra Windows 8.1 sistemi yeniden başlattığımız zaman alışıla gelmiş düzendeki gibi masaüstünün açılacağını göreceksiniz. Takvim, harita, posta gibi uygulamaların yer aldığı başlangıç ekranını yeniden açmak isterseniz o zaman da yine aynı tiki kaldırıp işlemi onaylamanız yeterli olacaktır.