Windows 7 İçin Kullanılan Uyku Modunu Nasıl Kapatabiliriz?

tarafından
585
Windows 7 İçin Kullanılan Uyku Modunu Nasıl Kapatabiliriz?

Microsoft son dönemde NOKIA şirketini satın alarak akıllı telefon pazarına giriş yapmıştı. Büyük umutlar bağlanarak girilen sektörde özellikle Windows işletim sisteminin beklendiği gibi bir etki yaratması nedeniyle başarıya ulaşılamadı. Rakiplerinin bu alanda çok gerisinde kalan firma Windows işletim sisteminin bilgisayarlarda ki kullanım oranıyla açığı kapattı. Bilgisayarların büyük çoğunluğunda tercih edilen Windows, ardı ardına güncellenmeye başlayınca da artık sektörün liderliğini kesin olarak eline aldı. Fakat bazı kullanıcılar Windows’un güncellenmesinden şikayetçi. Zira sürekli yeni sürüm çıkaran firma artık politikasını da değiştirdi. Eski sürümlere yeni sürüm çıkınca desteği kesmeye başlayan firma yetkilileri bu bağlamda önce XP, ardından da Windows 7 işletim sistemine desteğini keseceğini açıkladı. Fakat buna rağmen kullanıcılar özellikle Windows 7 sürümünü kullanmaya devam ediyor. Hatta hala bu sürüm için özellik araştırması da yapılıyor. Zira en çok merak edilenlerden birisi de sistemin boşta bırakılması durumunda uykuya geçmesini sağlayan özelliğin kapatılması. Hemen hemen her Windows sürümünde yer alan bu özelliği kapatmak ise oldukça basit. Uyku modunu nasıl kapatacağımıza bakalım.

  • Öncelikle Windows 7 sistem üzerinden “denetim masası” kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Denetim masasında var olan sistem bölüm bölüm ele alınmış. Buradan “güç seçenekleri” kısmına giriş yapmanız gerekiyor.
  • Şimdi hangi ayarda bilgisayarınızı kullanıyorsanız o moda gelmeniz gerekli. Örnek verirsek eğer ki bilgisayarınızı “yüksek performans” modunda kullanıyorsanız yüksek performans bölümünde “güç ve plan ayarlarını değiştir” yazısına tıklamanız gerekiyor. Ama eğer “Güç tasarruflu” modda kullanıyorsanız o zaman aynı işlemi bu modun bulunduğu alanda yapmanız gerek. Seçiminizi yaptıktan sonra “Güç seçenekleri” sekmesine girip panelin açılmasını bekleyin.
Windows 7 uyku modu

Windows 7 güç seçenekleri

  • Ayar paneli karşınıza geldiğinde buradan ise gelen uyku ekranı altında bulunan “karma uyuma izin ver” onayını kaldırıyorsunuz. Tüm bu işlemlerden sonra Windows 7 uyku modu devre dışı kalmış oluyor.
Windows 7

Windows 7 uyku modu nasıl kapatılır