Windows 7 Disk Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

tarafından
920
Windows 7 Disk Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

Merhaba sevgili TeknoAbla.com okurları, bu konumuzda sizlere Windows 7 disk bölme işlemi konusunda detaylı bilgiler sunacağız. Windows 7 işletim sistemlerinde disk bölme işleminin önerilmesi genelde tek bir disk paletinde çalışan işletim sistemi ve özel dosyalarınızın barınması aynı anda olduğundan ötürü aşırı yavaşlama ve sonrasında herhangi bir çökme veya benzeri arızadan dolayı dosyalarınızı veri kaybına engel olamayacaksınız. Aynı şekilde bilgisayarınıza atacağınız format işletim sistemi ile birlikte tüm verilerinizin de kaybolmasını sağlayacaktır. Windows 7 de yapılan disk bölme işlemi Windows XP’de de yapılmaktadır fakat biraz daha farklı yollardan yapılmaktadır. Birçok yöntem ile Windows 7 disk bölme işlemleri bulunmaktadır biz TeknoAbla.com ekibi olarak sizlere pratik ve kesin bir çözümle Windows 7 disk bölme işlemi nasıl yapılır adı altında bu detayları sizlere sunacağız.

windows 7 disk bölme işlemi

Windows 7 İşletim Sistemin’de Disk Bölme Nasıl Yapılır?

Öncelikle format’a geçmeden önce BIOS ayarları içerisinde bulunan harddisk ve dvd/cd sürücülerini sıralama organizasyonunu gerçekleştirin, daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra CD’den ön yükleme için bir tuşa basınız ekranı gelecektir. Bu aşamayı da geçtikten sonra önünüze Windows 7 kurulum ekranı gelecek ve size dil seçiminizi yapmanızı isteyecektir. Bu adımdan sonra karşınıza YÜKSELT ve ÖZEL adları altında 2 farklı seçenek karşınızda yer alacaktır. Sıfırlama yapacaksanız’ki öyle görünüyor, ÖZEL alanı seçtikten sonra hemen üstte yer alan resimde ki örnek görüntü karşınıza çıkacaktır. Daha sonra aşağıda verdiğimiz yönergeleri takip ederek disk bölme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  • Öncelikle karşımıza çıkacak olan tüm diskleri siliyoruz ve hemen ardından sağ alt köşede bulunan SÜRÜCÜ SEÇENEKLERİ(GELİŞMİŞ) alanına tıklıyoruz.
  • Bunun akabinde karşınıza Sil butonu çıkacaktır, butona tıklayarak çıkan uyarıyı onaylayın.
  • Bu adımı tüm sürücülerinizde uygulayın.
  • Tüm sabit disk sürücüleri silindikten sonra geriye tek ekranda belirecektir. Bir defa disk üzerine tıklayıp aşağıda bulunan YENİ kısmına basıyoruz.
  • Karşınıza çıkacak olan ekran’da sizden yeni oluşturulacak D sürücüsünün boyunu hakkında miktar istenecektir. Ne kadarlık bir boyuta sahip olmasını istiyorsanız yazın ve onaylayın. Daha sonrasında D sürücüsüne bir defa basarak çıkacak olan uyarı penceresine onay verin.
  • Ve diskiniz sorunsuz bir şekilde bölünerek aktif duruma gelmiştir, bundan sonrasında ise bir kere biçimlendir kısmına tıklayarak işlemlerinize devam ediyorsunuz ve hemen ardından C sürücüsüne tıklayarak format işlemini başlatabilirsiniz.