Windows 10’un Yeni Temiz Kurulum Aracı Nasıl Kullanılır?

tarafından
552
Windows 10’un Yeni Temiz Kurulum Aracı Nasıl Kullanılır?

Microsoft’un son işletim sistemi olan Windows 10 bir ilke imza atmış ve ilk defa ücretsiz olarak yayınlanan Windows sürümü olmuştu. Hem güncel işletim sistemi sürümü olarak piyasaya sürülmesi hem de ücretsiz olarak kullanıcılara verilmesi Windows 10 işletim sistemine duyulan ilgiyi bir hayli arttırmıştı. Öyle ki Microsoft verilerine bakacak olursak yeni satışı yapılacak olan bilgisayarlarda da Windows 10 ile çıkışın tercih edilmesiyle beraber bu alanda en çok kullanılan işletim sistemi Windows 10 oldu. Birçok kişi tarafından doğrudan yükseltme rezervasyonu kullanılarak geçilen yeni işletim sistemi için ise şimdilerde geri sayım başladı. Zira yaklaşık 1 senedir ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan Windows 10 yakın zamanda tamamen ücretli hale gelecek. Üstelik bu kez hemen her güncellemenin de ücretli olacağından bahsediliyor. Hal böyle olunca Windows 10 sürümüne bilgisayarının özellikleri yettiği hale yükseltme yapmayan kullanıcılar içinde uyarılar gelmeye başladı. Zira Microsoft kullanıcıların en azından ücretli olacak olan güncellemelere kadar Windows 10’u yüklemeleri gerektiğini duyurdu. Windows 10 kullanmak isteyen kullanıcılar için son günlerde daha hızlı yükseltme işlemlerini gerçekleştirmeyi sağlamak amacıyla da yeni bir yükleyici aracı yayınlandı. Windows 10 temiz kurulum aracı olarak değerlendirilen yeni araçla beraber kullanıcıların çok daha hızlı bir şekilde yükseltme yapmaları da sağlanacak. Peki, bu sistem nasıl kullanılacak daha detaylı inceleyelim.

  • Tabi ki öncelikle yeni kurulum aracını indirmeniz gerekiyor. Bu işlem için öncelikle “http://news.softpedia.com/news/microsoft-s-tool-to-clean-install-windows-10-now-available-for-download-505304.shtml” sayfasına giderek burada yazı içerisinde bulunan “Download link” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Siz bağlantıya tıkladığınız zaman doğrudan indirme işlemi başlatılıyor.
Windows 10 Temiz Kurulum

Windows 10 Temiz Kurulum aracı nasıl kullanılır

  • Şimdi bilgisayarınıza inen exe uzantılı dosyayı çalıştırmanız ve kısa bir yükleme yapmanız gerek. Ardından karşınıza yükleme aracı benzeri temiz kurulum aracı çıkacak. Buradan önce İSO dosyasını indireceksiniz. İndirilen İSO dosyasının işlemi tamamlandığı zaman ise araç size nasıl yükleme yapacağınızı soruyor. Bu aşamada tüm dosyaları silerek yükleme yapabileceğiniz gibi kişisel dosyaları koru diyerek de temiz kurulum yapmanız mümkün. Her iki işlem için de Windows aracı desteği sunuyor.