Windows 10 Üzerinden Uygulamaların Pil Kontrolü Nasıl Yapılır?

tarafından
537
Windows 10 Üzerinden Uygulamaların Pil Kontrolü Nasıl Yapılır?

Microsoft’un son bombası olarak gösterilen Windows 10 işletim sistemi artık bilgisayarı biraz daha akılı telefon yapısına dönüştürmeye başladı. Zira akıllı telefonlarda yer alan asistan sistemleri artık Windows 10 ile beraber bilgisayarlara da gelmeye başladı. Bununla beraber çok daha geliştirilmiş olan uygulama planlayıcılarının bulunduğu Windows 10 işletim sistemiyle artık bilgisayar kontrolünü de çok daha rahat sağlayabiliyorsunuz. Bu bağlamda eski işletim sistemleri versiyonlarına göre yeni işletim sisteminde çok daha kısa yoldan ara yüz ayarları, menü çubuk ayarları ve bilgisayar donanım ögeleriyle ilgili ayarları yapabildiğinizi de belirtelim. Windows 10’un geçmiş işletim sistemlerine göre getirdiği daha birçok yenilik var. Bu yeniliklerden biri de uygulama kontrolü. Yani tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi Windows 10 işletim sistemlerinde de pil kullanımını görüntüleyebiliyorsunuz. Sadece pilin ne kadar, yüzde kaç kullanıldığı oranlarını değil bunun dışında pilin hangi uygulamalar tarafından ne kadar kullanıldığını da görebiliyor hatta bu uygulamaları yine pil menüsünden kontrol edebiliyorsunuz. Pil kullanım ayarlarını görüntülemek için yine Windows 10 işletim sistemleri tarafından getirilen ayar menülerini kullanmanız gerekiyor. Bu ayar menüleri üzerinden rahatlıkla uygulamanın pil kullanımını da detaylandırabiliyorsunuz. Tüm bu ayarların nasıl yapıldığını ise daha detaylı ele alalım.

  • Şimdi ilk olarak yazımızda da belirttiğimiz gibi ayar menülerine giriş yapmamız gerekiyor. Bu işlem için Windows başlat sekmesine tıklayarak karşınıza gelen açılır menüden “ayarlar” sekmesine girmeniz gerekiyor. Daha sonra açılan ayar menüsünden “Sistem ayarları” kısmına girmeniz gerekiyor. Sistem ayarları kısmı bizim pil kullanımını görüntüleyeceğimiz kısım.
Windows 10  pil kullanımı

Windows 10 pil ayarları

  • Biz bu menüye girdiğimizde ise sol kısımda bir dizi açılır ayar menüsünün olduğunu göreceksiniz. Buradan “pil tasarrufu” sekmesine tıklıyoruz. Ardından da sağ kısımda açılan ana ekrandan “pil kullanımı” sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Pil kullanımı sekmesine tıkladıktan sonra ise pilin hangi uygulamalar tarafından ne kadar kullanıldığını gösteren ekran karşınıza gelecek. Bu ekran üzerinden tüm pil kullanımını görebildiğiniz gibi pil ayarlarını da değiştirebiliyorsunuz.