Windows 10 Ürün Anahtarı Öğrenme Nasıl Yapılır?

tarafından
902
Windows 10 Ürün Anahtarı Öğrenme Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz yaz ayarlarında kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan Windows 10 işletim sistemi için geri sayım başladı. Temmuz ayından sonra ücretli hale dönüşeceği düşünülen Windows 10 için yükseltme yapmayan kullanıcılarında bir an önce yükseltme yapması gerekiyor. Aksi halde işletim sisteminin ücretli hale dönmesi durumunda artık eskisi gibi Microsoft araçlarını kullanarak direk yükseltme yapma işlemi mümkün olmayacak. Hal böyle olunca mutlaka kullanıcıların yükseltmelerini Temmuz ayından önce yapmak gerekiyor. Bu noktada eğer kendi bilgisayarınız için yükseltme yapacaksanız direk olarak yükleme medyasını kullanarak format atmanız ve Windows 10 işletim sistemini kurmanız mümkün. Ama eğer aynı medya üzerinden başka bir bilgisayar için yükseltme medyası oluşturmak isterseniz diğer bilgisayarda kurulum aşamasından sizden lisans şifreniz istenecektir. Bu noktada kullanıcılara sunulan birçok ayrıcalıkta var. Bu ayrıcalıklar içerisinde ise en çok dikkati çeken ise lisans şifrenizin yeni kurulumda da geçerli olması. Yani artık kullanıcılar var olan işletim sistemlerinin şifreleri ile diğer Windows 10 sistemlerini de etkinleştiriyor. Bunun içinde öncelikle sisteminizin ürün anahtarını öğrenmeniz gerekmekte. Sisteminizin ürün anahtarını nasıl öğreneceğinize ise daha detaylı bakalım.

  • Bu işlem için birkaç farklı yöntem bulunuyor. Öncelikle en basit işlem bu alanda geliştirilen ufak programları kullanmak. 3 parti yazılımları kullanarak bu şekilde kısa süre içerisinde ürün anahtarınızı öğrenebiliyorsunuz. Ürün anahtarınızı programsız olarak öğrenmek istiyorsanız bu işlem için de komut penceresini kullanmanız gerekiyor. Komut penceresini açmak için “Windows+R” kombinasyonunu kullanıyoruz. Açılan çalıştır ekranına ise “cmd” komutunu yazıyoruz.
Windows 10 Ürün Anahtarıı

Windows 10 Ürün Anahtarı Öğrenme

  • Şimdi karşımıza komut penceresi gelecek. Karşımıza gelen komut penceresine ise ürün anahtarını öğrenmek için bir dizi komut yazmamız gerekiyor. Bu noktada boşluk bırakmadan direk olarak “powershell “(Get-WmiObject -query ‘select * from SoftwareLicensingService’).OA3xOriginalProductKey” ifadesini komut penceresine ekliyoruz. Bu işlemden sonra ise ürün anahtarımız komut penceremiz üzerinde görüntülenmiş olacak. Direk olarak bu pencere üzerinden ortaya çıkan ürün anahtarı şifremizi kopyalayarak alabiliriz. Bu şifreyi Windows 10 yüklemesi sırasında da girmeniz gerekiyor.