Windows 10 Sistemlerde Windows.old Dosyalarını Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

tarafından
249
Windows 10 Sistemlerde Windows.old Dosyalarını Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde Microsoft birçok alanda yeni atılımlar yapmaya başladı. NOKIA markasını satın alarak akıllı telefon pazarına girmesi, bununla beraber donanım ürün yelpazesini genişletmesiyle beraber Microsoft ‘un teknoloji alanında adı en çok anılan firmalardan biri haline geldiğini söylemek mümkün. Bununla birlikte dev teknoloji firmasının en büyük atılımlarından biri olan Windows işletim sistemi konusunda da ciddi gelişmeler yaşanmaya başlandı. İlk olarak Windows 8 ile işletim sistemlerinde köklü değişmelere giden Microsoft, Windows 8 sistemin hemen arkasından ise Windows 10 ile kullanıcıların karşına çıktı. Yine köklü değişimler içeren işlem sisteminin en büyük avantajı ve bu zamana kadar yayınlanmış olan diğer tüm Windows işletim sistemlerinden ayrılan yönü ise Windows 10 sistemlerin ücretsiz olarak dağıtılması oldu. Hemen her Windows 8 kullanıcısına verilen Windows 10 yükseltmesi sonrasında ise yeni bir konu daha gündeme gelmeye başladı. Zira Windows 10 sisteme geçilse dahi geliştirilen kurtarma modlarıyla kullanıcıların yeniden Windows 8 sistemlerine geri dönme işlemi yapmaları sağlandı. Bu durum haliyle Windows 8 dosyalarının da Windows.old adı verilen eski sistem dosyalarının otomatik olarak oluşturulmasına neden oluyor. Geri dönüş yapmak istemeyen kullanıcılar içinse Windows.old dosyalarının gereksiz yer tutan dosyalar olduğunu söyleyebiliriz. Peki, bu dosyaları nasıl güvenli bir şekilde silebiliriz daha detaylı bakalım.

  • Bu işlem için iki seçeneğimiz bulunuyor. Windows 10 üzerinden 3.parti uygulamaları kullanarak eski sistem dosyalarını silebilirsiniz. Bunun için CClear programını kullanabilirsiniz. Fakat harici bir program yüklemek istemiyorsanız o zaman Windows sistem üzerinden yer alan “disk temizleme” işlemini de yapabilirsiniz. Bu işlem için öncelikle sol alt kısımda bulunan arama menüsüne yani büyüteç işaretine tıklıyoruz.
Disk temizleme

Windows 10 Sistemlerde Windows.old Dosyaları

  • Daha sonra arama menüsüne “disk temizleme” ifadesini yazarak ilk çıkan Windows uygulamasına tıklıyoruz. Ardından açılan program penceresi üzerinden kısa bir tarama işlemi yürütülecek. Bu arama işlemi hem gereksiz dosyaları hem de diskte yer alan eski sistem dosyalarını görüntülüyoruz. Şimdi tarama işlemi bittikten sonra karşımıza gelen menüden “sistem dosyalarını temizle” sekmesine tıklıyoruz. Ardından yaklaşık 13 GB boyutunda olan old dosyasını menüden seçerek siliyoruz.