Windows 10 Sistemlerde Otomatik Güncelleme Ayarı Nasıl Kapatılır?

tarafından
282
Windows 10 Sistemlerde Otomatik Güncelleme Ayarı Nasıl Kapatılır?

2016 yılı için kullanılan en güncel Windows işletim sistemi Windows 10. Windows 8.1 sürümünden sonra Microsoft’un attığı en büyük adımlardan biri olan Windows 10, yayınlandığı andan itibaren getirdiği değişikliklerle de son yılların en çok konuşulan işletim sistemlerinden biri olmayı da başardı. Özellikle işletim sisteminin ücretsiz olarak yayınlaması kullanıcıların ilgilerini bir anda Windows 10’a çevirdi. Zira işletim sisteminin yeni olmasına karşın Windows 8 sistemlere göre kullanım verileri ve kullanıcı sayıları şimdiden oldukça üst seviyelere de çıkmaya başladı. Üstelik Microsoft aldığı bir karar ile 1 sene boyunca tüm kullanıcılara ücretsiz uygulama desteği sunacağını da açıklamıştı. Nitekim tıpkı Windows 8 sürümünde olduğu gibi yeni işletim sistemi de birçok yeni güncelleme aldı. Tabi her zaman olduğu gibi Microsoft güncelleme denetimini de kullanıcılara bıraktı. Yani isteyen kullanıcılar otomatik olarak sistemlerini belli aralıklarda güncellerken isteyen kullanıcılarda sistemlerini istedikleri an kendileri güncellemeyi seçebiliyor. Otomatik güncelleme zamanlarının belli olmaması bu alanda kullanıcıların olumsuzluklarla karşılaşmasına da neden olmakta. Tüm bu olumsuzluklardan kurtulmak içinse otomatik güncelleme özelliklerini kapatarak sisteminizi istediğiniz zaman kendiniz güncelleyebiliyorsunuz. Bu işlemi nasıl yapıyoruz, hangi Windows ayarlarını değiştirmemiz gerek daha detaylı bakalım.

  • Şimdi öncelikle tüm işlemi daha kısa süreler içerisinde tamamlamamız için gerekli olan çalıştır menüsüne ulaşmamız lazım. Çalıştır menüsü için bilgisayarın sol alt kısımda başlat menüsünün yanında bulunan büyüteç sekmesine tıklamanız ve arından da arama menüsüne “çalıştır” yazmanız yeterli olacaktır. Siz bu işlemi yaptığınızda otomatik olarak çalıştır menüsü ekrana gelecek. Çalıştır kutucuğuna ise bu aşamada “gpedit.msc” komutunu yazarak enter tuşuna basıyoruz.
Windows 10

Windows 10 Sistemlerde Otomatik Güncelleme ayarları nasıl yapılır

  • Şimdi karşımıza Windows ayarlarının bulunduğu bir ayar penceresi gelecek. Bu ayar penceresi üzerinden “Windows seçenekleri” sekmesine ulaşmamız gerekiyor. Bu noktada ise ilk olarak sol menüden “Yönetim şablonlarına” Ardından Windows seçeneklerine girip buradan da sağ kısımda açılan menüden “otomatik güncellemeleri yapılandır” yazısının üzerine geliyoruz. Şimdi yazıya tıkladığımız bir ayar pencere daha gelecek. Ayar penceresi üzerinden otomatik güncellemeleri etkim konuma getirip ardından güncelleme için uyar sekmesini de aktif ettikten sonra işlem tamamlanmış oluyor.