Windows 10 Peek Özelliği Nasıl Kullanılır?

tarafından
1879
Windows 10 Peek Özelliği Nasıl Kullanılır?

Microsoft’un işletim sistemi teknolojilerinde son olarak piyasaya sürdüğü Windows 10 işletim sistemi geçtiğimiz günlerde ilk senesini doldurmuş ve yıl dönümü güncellemesi adı verilen büyük güncellemeyi aldıktan sonrada ücretli hale gelmişti. Son güncelleme ile birçok yeni özelliğe kavuşan Windows 10’un aldığı yeni özelliklerden birisi de Peek özelliği. Fare imlecini ekranın alt köşesine getirdiğinizde açık olan pencerelerin ön izlemesinin görüntülenmesine olanak sağlayan özellik tamamen kullanıcıların denetimine de bırakılmış olan bir özellik. Yani isterseniz Peek özelliğini açık kapatabiliyorsunuz. Peki, Peek özelliğini nasıl açarız bakalım.

  • Şimdi ilk olarak Windows 10 üzerinden görev çubuğuna gelmeniz gerekiyor. Görev çubuğu üzerine geldikten sonra ise görev çubuğunun boş bir alanına gelip ardından sağ tıklama işlemini gerçekleştirmeniz gerekecek. Görev çubuğunun boş bir alanında sağ tıklama yaptığınızda ise açılan menü üzerinden çark simgesi ile gösterilen “ayarlar” kısmına giriş yapmanız gerekiyor.

peek

  • Ayarlar kısmına giriş yaptığınızda ise karşınıza görev çubuğu ve bazı Windows ayarlarının bulunduğu bir ekran gelecek. Yapmanız gereken bu ekran üzerinden “Farenizin görev çubuğunun sonundaki masaüstü göster butonuna götürdüğünüzde masaüstü ön izleme için Peek özelliğini kullan” seçeneğine gelip buradan özelliği kapalı konumdan açık konuma getirmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemden sonra ön izleme özelliği kullanılabilir hale gelmiş olacak.