Windows 10 Nasıl Tablet Moduna Alınır?

tarafından
1056
Windows 10 Nasıl Tablet Moduna Alınır?

Microsoft’un son işletim sistemi Windows 10 artık çok daha portatif bir yapıya sahip olmasıyla işletim sistemi teknolojisini başka bir boyuta taşıdı. İşletim sisteminde en büyük yenilik olarak ise Microsoft’un Cortana ismini verdiği sesli robot gösterilmişti. Henüz tüm bilgisayarlarda desteklenmeyen fakat kısa süre içerisinde Cortana tuşunun bile yer alacağı bilgisayarların geleceği belirtilen yenilikte kullanıcıların adeta bilgisayar ile iletişime geçmeleri sağlanıyor. Yani bilgisayara bir soru sorup karşılığını alabiliyor ya da bir dosyayı açtırabiliyorsunuz. Bunun dışında Windows 10 yeni nesil akıllı cihazlar içinde tam uyum sağlıyor. Özellikle son dönemde ortaya çıkan hem tablet hem bilgisayar modellerinde Windows 10 sayesinde hem dokunmatik hem de standart kullanım yapabiliyorsunuz. Bunun için bir takım ayarlamalar yapmanız gerekiyor. Zira bu ayarları hemen her seferinde yapmanıza gerek yok. Fakat ilk etap için nasıl bir düzenleme yapılacağına bakalım.

  • İlk olarak Windows 10 ile geri dönen başlat menüsüne tıklıyoruz. Açılan menüden ise direk olarak çark şekilde bulunana “Ayarlar” sekmesine tıklıyoruz. İlk işlem ayarlar menüsünü açmak.
Windows 10 tablet modu

Windows 10 tablet moda nasıl geçilir

  • Ardından yeni düzen bir sistem penceresi açılacak. Hangi alanın ayarlarına girmek istediğimize dair bir seçim yapmamız gerekiyor. Biz buradan “Sistem” menüsüne giriyoruz. Açılan menüden ise sol kısımda yer alan “Tablet ayarları” kısmına giriş yapıyorsunuz. Tablet moduna tıkladığınızda sağ kısımdaki ekranda tablet özellikleri görünecek. Tablet kullanımını aşağıda yer alan onay çubuğundan aktif hale getiriyoruz. Böylelikle bilgisayarımız tablet moduna geçiyor ve dokunmatik ekranı kullanabiliyoruz. Windows 10 işletim sistemi üzerinden tablet modu için belli ayarları da yine bu ekran üzerinden yapıyoruz.
Windows 10 tablet

Windows 10 tablet moduna geçme

  • Eğer tablet modundan çıkmak isterseniz o zaman yeniden aynı tablet ayarları menüsüne girmeniz ve sağ kısımda yer alan onay kutusunu kapatmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra tablet modunun yeniden kapatılacağını belirtelim. Haliyle dokunmatik ekranda bu şekilde kapatılıyor.