Windows 10 Koyu Tema Ayarı Nasıl Yapılır?

tarafından
625
Windows 10 Koyu Tema Ayarı Nasıl Yapılır?

Microsoft’un en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri son 1 yıldır Windows 10 oldu. Windows 8 serisinden sonra yeni nesil işletim sistemi olarak adlandırılan Windows 10’un piyasaya çıkış yapmasıyla beraber işletim sistemi teknolojileri de bir hayli değişmeye başladı. Zira son seriyle beraber artık Microsoft, kullanıcılara da birçok çözüm sunmaya başladı. Artık iş asistanı haline gelen interaktif bir işletim sistemi olarak gösterilen Windows 10 ile beraber birçok noktada da değişikliğe gidildi. Uygulama kullanımı, donanım araçlarının yazılımla doğrudan ilişkilendirme özelliği bunun dışında güvenlik açıklarını kapatan yeni sistemler gibi birçok ayrıcalığı da bulunan son işletim sistemi Windows 10, ücretsiz olarak da dağıtıldığı için aslında bir hayli kullanıcıya da ulaşmayı başardı. Tüm bu yönleriyle beraber hem en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olan Windows 10 hem de en hızlı işletim sistemlerinden biri olarak gündeme gelmeye başladı. Bu noktada zaten Windows 10’un kullanım oranları ve performansı artık birçok kullanıcı tarafından biliniyor. Fakat bunun dışında aslında yeni işletim sistemiyle beraber gelen gizli özelliklerde yok değil. Bu özelliklerden birisi de tema ayarlarının değiştirilmesi. Standart olarak tema renginin değiştirilmesi, tema resimlerinin değiştirilmesi gibi olayları zaten kişiselleştirme ekranından yapabiliyorduk. Fakat bir de bunların dışında tema rengini çok daha koyu bir hale getiren ve gizli kalan özelliklerde var. Bu özellikleri kullanarak tema rengini nasıl koyulaştırırız daha detaylı bakalım.

  • Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle kayıt defteri düzenleyiciyi kullanmanız gerekiyor. Kayıt defteri düzenleyiciye ulaşmak için öncelikle başlat menüsünden çalıştır uygulamasına girmemiz gerekecek. Çalıştır uygulaması içerisine ise “regedit” ifadesini yazarak çalıştır diyoruz. Çalıştır dediğimiz zaman karşımıza bir onay mesajı gelecek. Bu onay mesajına da onay vererek kayıt defteri düzenleyiciyi açıyoruz.
Windows 10 Koyu Tema ayarları

Windows 10 Koyu Tema yapma

  • Ardından ise kayıt defteri düzenleyici içerisinde “HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Themes” yolunu bulmanız gerekiyor. Bu yola girdiğiniz zaman yeni bir değer oluşturmak için sağ tıklayıp “yeni” ardından da Dword seçimini yapmamız gerekiyor. Daha sonra anahtar değerini “AppsUseLightTheme” olarak kaydedip değeri ise “0” olarak belirlemeniz gerekiyor. Bu değişiklikleri kayıt altına alıp bilgisayarı yeniden başlattığınızda tema renginizin koyulaştığını göreceksiniz.