Windows 10 Güncellemesi Sonrasında Oluşan Donma Sorununu Giderme

tarafından
824
Windows 10 Güncellemesi Sonrasında Oluşan Donma Sorununu Giderme

Microsoft’un şimdiye kadarki en başarılı işletim sistemi son çıkardığı Windows 10 işletim sistemi olarak biliniyor. Kullanıcıların doğrudan asistanı görevini görmeye başlayan işletim sistemi Windows 10 ile beraber birçok noktada da değişikliğe giden Microsoft’un özellikle yeni işletim sistemi için ücretsiz versiyon yayını yapması epey bir konuşulmuştu. Kullanıcılardan büyük oranda beğeni toplayan yeni işletim sisteminin ücretsiz olarak sunulmasıyla beraber Windows 10 işletim sisteminin kullanım oranları da bir hayli artış göstermişti. Windows 10 hakkında beklenen haber ise geçtiğimiz Temmuz ayında verildi. 1 yıl gibi bir süredir işletim sistemin ücretsiz olarak kullanıcılara sunan Microsoft Temmuz başında yaptığı açıklama sonrasında Temmuz sonu yani tam 1 yıl sonrasında işletim sistemin ücretli olacağını belirtti. Microsoft tarafından yapılan bu açıklamayla beraber Ağustos ayına girmeden önce son işletim sistemi olan Windows 10 ücretli hale getirildi. Windows 10’un ücretli hale gelmesiyle beraber Microsoft kullanıcılara da bir yen güncelleme daha vereceğini açıklayan Microsoft yayınladığı son güncelleme ile beraber artık yıl dönümü güncellemelerini de bitirmiş oldu. Fakat Microsoft’un yıl dönümü güncellemesi olarak kullanıcılara sunduğu yeni güncelleme ile beraber bazı sorunlarda ortaya çıkmaya başladı. Bu noktada güncelleme sonrasında ortaya çıkan sorunların başında da donma sorunları geliyor. Peki, sistemde kararsız çalışmaya neden olan donma sorunları nasıl giderilir daha detaylı olarak bakalım.

  • Şimdi ilk olarak kullanıcıların sistemi güvenli mod ile başlatması gerekiyor. Güvenli mod ile sistemi başlatmak için se bilgisayar açılırken “shıft” tuşuna basılı tutmanız ve ardından da yeniden başlatma ikonunu seçebilirsiniz. Sistemi yeniden başlattıktan sonra güvenli moda giriş yapmış olacaksınız. Güvenli moda giriş yapmanızın ardından ise soruna neden olan bazı kayıt defteri hatalarını düzeltmeniz gerekiyor.

Windows-10

  •  uygulamasını kapatmak da donma sorunlarını çözmek için yardımcı olacaktır. Bu uygulamayı da kapatmak içinde öncelikle “Windows+R” tuş kombinasyonunu yapmanız gerekiyor. Daha sonra ise karşınıza gelen çalıştır ekranına “regedit” yazmanız gerekecek. Regedit yazıp daha sonra tamam sekmesine bastığınızda ise karşınıza gelen kayıt defteri uygulaması üzerinden AppXsvc uygulamasını bulmanız gerekiyor. Bunun içinde HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\AppXSvc yolunu izlemeniz yeterli olacaktır. Daha sonra uygulamayı devre dışı bırakıp sistemi bir kez daha yeniden başlatmanız gerekiyor. Tüm bu işlemlerden sonra donma sorunu bir nebze olsun çözülmüş olacak.