Windows 10 Creators Ne Gibi Değişiklikler Getiriyor?

tarafından
981
Windows 10 Creators Ne Gibi Değişiklikler Getiriyor?

Bilgisayar alanında en başarılı firmalardan birisi hiç şüphesiz Microsoft. Daha çok işin yazılım kısmına hitap eden teknoloji devi Windows serisi işletim sistemiyle beraber dünya üzerinden en çok kullanılan bilgisayar yazılımlarından birinin de geliştirici olarak anılıyor. Kullandığı işletim sistemlerini sürekli olarak güncelleyen ve yeni sürümlerle beraber kullanıcılara birçok yenilikler sunan Microsoft, son olarak ise Windows 10 işletim sistemlerini duyurdu.

Eski seri işletim sistemlerine göre çok daha işlevsel ve çok daha başarılı gösterilen Windows 10 serisi işletim sistemlerinin yayınlanmasının hemen ardından ise Microsoft’un hemen hemen tüm eski seriler için Windows 10 desteği sunduğunu da biliyoruz. Bu seride ilk defa ücretsiz yükseltme imkanı da sunan yazılım devi şimdilerde ise Windows 10 güncellemeleri ile gündemde. Bu noktada son duyurulan güncelleme ise Windows 10 Creators oldu. Peki bakalım Windows 10 Creators ne gibi değişiklikler getiriyor.

Paint Değişiyor

Uzun süredir Windows işletim sistemlerinin resim düzenleme uygulaması olarak bilinen Paint yeni seri ile beraber artık değişiyor. Zira Windows 10 Creators güncellemesinden sonra Microsoft’un Paint 3D olarak adlandırdığı yeni bir uygulama yayınlayacağı ve artık Paint’in çok daha işlevsel hale geleceği de belirtiliyor.

Artık gerçek dünya objelerini doğrudan üç boyutlu olarak tarayabilecek olan Paint’in bunun dışında ekstra olarak çalışmaları birleştirme ve çalışmaları paylaşma gibi ayrıcalıkları da yer alacak.

Windows 10 Creators

Canlı Yayın Yapma Özelliği Geliyor

Bilgisayarlar üzerinden oyun oynamanın artık geri planda kalmasıyla beraber Microsoft yeniden bilgisayar üzerinden oyun oynamayı canlandırmak için yeni bir güncelleme daha yayınlayacağı da açıklandı.

Gelen güncelleme ile beraber artık kullanıcıların Xbox Windows uyumunu daha iyi sağlayabilecekleri ve bu uyum sayesinde programsız olarak oyun yayını yapılabileceği de belirtildi. Ayrıca oyun yayınının dışında bilgisayarınız üzerinden arkadaşlarınızla oyunlar için turnuva düzenleme moduna da ulaşmış olacaksınız. Yani Windows 10 Creators güncellemesi oyun severleri de oldukça sevindirecek.

Windows-10-Creators

Telefon İle Bilgisayar Uyumu Geliştiriliyor

Windows 10 Creators ile dikkat çeken bir diğer özellik ise telefon ile bilgisayar arasındaki uyumun arttırılması. Zira bu güncellemeden sonra artık telefonunuz ile bilgisayarınızı çok daha kolay eşitleyebileceksiniz. Bunun dışında Windows Phone telefonunuzda kullandığınız hesabınızla bilgisayarınız arasında doğrudan bağlantı kurabilecek ve tek tuşla dosya gönderimi gibi imkanlara da kavuşmuş olacaksınız.

Hemen her yönü ile Windows 10 kullanıcılarını sevindireceği düşünülen Windows 10 Creators güncellemesinin çıkış tarihi için ise 1 sene süre verildiğini de belirtelim. Önümüzdeki sene çıkması beklenen yeni güncellemenin geliştirici versiyonunu elde etmek için ise kullanıcıların mutlaka geliştirici sürümüne üye olmaları gerekmekte.