Windows 10 Birçok Yerden Güncelleme Özelliği Nasıl Kapatılır?

tarafından
541
Windows 10 Birçok Yerden Güncelleme Özelliği Nasıl Kapatılır?

İşletim sistemlerinin 2016 yılı içerisindeki kullanım oranı açıklandı. Açıklanan oranlara göre işletim sistemi alanında birinciliği her zaman olduğu gibi Windows almayı başardı. Tabi Windows işletim sistemlerinin de serilere göre kullanım oranlarının değiştiğini söylemek mümkün. Bu noktada sürekli kullanım oranı artmaya devam eden işletim sistemi serisi de Microsoft’un son işletim sistemi teknolojisi olan Windows 10 oldu. Kullanım oranını çok kısa bir süre içerisinde %20 civarlarına kadar çıkaran Windows 10 işletim sistemi böylelikle en çok kullanılan işletim sistemleri arasında da yer almaya başladı. Tabi her ne kadar Windows 10 işletim sisteminin birçok avantajı olsa da aslında bu işletim sistemiyle beraber oluşturulan bazı yapıların da dezavantaj oluşturduğunu söylemek gerekiyor. Özellikle işletim sisteminin yavaşlamasına neden olan bazı ayarlar Windows 10’un en büyük dezavantajları arasında gösterilebilir. Bu ayarların başında da güncelleme ayarları geliyor. Düzenlenmeyen güncelleme ayarları nedeniyle hem Windows 10 sisteminin yavaşlaması hem de sağlıklı bir şekilde güncellemeleri alamama gibi sorunlar yaşayabiliyorsunuz. Bu noktada mutlaka Windows 10 işletim sisteminin yeni güncelleştirme ayarlarını düzenlemek gerekli. Bu ayarlardan birisi de birçok yerden güncelleme özelliği. Bu özelliğin ne olduğuna ve nasıl kapatıldığına daha detaylı bakalım.

  • Windows 10 ile beraber gelen yeni özelliklerden biri olan birçok yerden güncelleme özelliği güncelleştirmelerin bir anda birçok merkezden alınmasına olanak sağlıyor. Yani sadece Microsoft üzerinden değil güncellemeye erişimi bulunan diğer cihazlar üzerinden de güncelleştirme dosyalarını alabiliyorsunuz. Tabi tüm bunlar Microsoft sunucuları üzerinden yapılıyor. Zaman zaman yavaşlama sorunlarına ve internet yavaşlamasına neden olan bu özelliği kapatmak ise oldukça kolay.
Windows 10 Birçok Yerden Güncelleme özelliği

Windows 10 Birçok Yerden Güncelleme

  • Bu işlem için öncelikle bilgisayarımızın ayarlar bölümüne girmemiz gerekecek. Başlat menüsünden “ayarlar” sekmesine girdikten sonra açılır menüden ise “güncelleştirme ve güvenlik” sekmesine girmeniz gerekecek. Bu sekmeye girdiğiniz zaman ise “güncelleştirmelerin nasıl teslim edileceğini seç” kısmına gelerek buradan da birçok yerden güncelleştirme özelliğini kapatabiliyorsunuz.