Windows 10 Başlat Menüsü Hatası Nasıl Çözülür?

tarafından
598
Windows 10 Başlat Menüsü Hatası Nasıl Çözülür?

Microsoft tarafından geliştirilen Windows işletim sistemi son dönemin en çok kullanılan işletim sistemi olarak biliniyor. Yayınlandığı ilk andan itibaren Linux ve OSX işletim sistemlerinin çok daha önüne geçmeyi başaran yeni versiyonları ile sürekli olarak güncellenen yeni versiyon işletim sistemleriyle de gündeme gelen Windows, 8 serisinden sonra ise yavaş yavaş değişim yaşamaya başlamıştı. Windows 8 serisinden sonra yavaş yavaş kullanıcı asistanlığı konusunda da epey deneyim kazanan Windows işletim sistemi son olarak ise Windows 10 ile adını duyurmayı başarmıştı. Windows 10 ile beraber dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemi olarak da bilinen Windows’un yeni bir yüze kavuştuğunu da söylemek gerekiyor. Özellikle sanal asistanlık konusunda Cortana ile beraber çok daha üst düzey bir deneyim sunan Windows 10 işletim sistemi zaman zaman belli başlı sorunlara da neden olmuyor değil. Özellikle Windows 10 ile geri dönen başlat menüsü özelliğinin ve Cortana özelliğinin başlangıç ayarlarının bozulmasından kaynaklı olarak birçok sorunla da karşı karşıya kalındığını da söylemek gerekiyor. Yaşanan tüm bu sorunlar ise Windows 10 işletim sisteminin başlamasına da engel oluyor. Söz konusu sorunlar nedeniyle kullanıcılar aldıkları hata mesajı nedeniyle sistem başlamadan önce de doğrudan oturum kapatma uyarısıyla karşı karşıya kalıyor. Bu durumda da eğer sorunu çözmeden doğrudan sisteme giriş yapmak isterseniz de yine aynı hata mesajı ile karşılaşıyorsunuz. Diğer bir noktada ise kullanıcıların sisteme girmesi başarılı olsa bile başlat menüsü görüntülenmiyor. Peki, genelde Windows’un son güncellemelerinden sonra ortaya çıkan bu sorunları nasıl çözüme kavuşturabiliriz? Bunun için ekstra her hangi bir programa ihtiyaç var mı? Tüm bunları daha detaylı olarak inceleyelim.

  • Öncelikle belirtelim yaşanan sorunun nedeni aslında güncelleme sonrasında sistemde ya da kayıt defterinde oluşan hatalar. Bu nedenle sorunu çözebilmek içinde yine Windows araçlarını kullanmamız gerekecek. Bu noktada öncelikle yapmamız gereken bilgisayarımızı açmak. Bilgisayarı açma işlemi sırasında yine aynı hatayı alırsanız o zaman doğrudan oturum açma penceresine döndürüleceksiniz. Oturum açma penceresine girdikten sonra ise ya da bilgisayarınız açılırsa doğrudan masa üstü üzerinden “görev yöneticisini” açmanız gerekecek. Görev yöneticisini açtıktan sonra ise şimdi buradan dosya menüsü altından “yeni görev çalıştır” sekmesine basmanız gerekiyor. Yeni görev çalıştır sekmesine girdikten sonra ise alınan hatayı düzeltmek için “Powershell” yazarak yeni görev başlatıyoruz.

windows-10-can-not-open-store.png

  • Şimdi bilgisayarın komut penceresi açılacak. Karşınıza gelen ekrana ise bir dizi komut girerek hatanın Windows tarafından düzeltilmesini de sağlamanız gerekiyor. Bunun için karşınıza gelen komut penceresine “$manifest = ( Get-AppxPackage Microsoft.WindowsStore).InstallLocation \AppxManifest.xml’; Add-AppxPackage-DisableDevelopmentMode-Register $manifest” komutunu yazmanız gerekecek. Doğrudan Windows için Microsoft’un resmi yardım sitesinde de yayınlanan bu komutla beraber sistemin başlangıç sorunu da çözülmüş oluyor.