Windows 10 Arama Özelliği Kapama

tarafından
4227
Windows 10 Arama Özelliği Kapama

Bilgisayarların kullanılması için mutlaka işletim sistemi adı verilen yazılımlara ihtiyaç duyulmaktadır. İşletim sistemi olarak adlandırılan yazılımlar sayesinde kullanıcılar ile bilgisayarların donanım parçaları arasında bir nevi iletişim kuruluyor. Bu sayede kullanıcı bilgisayara verdiği komutları da gerçekleştirebiliyor. Söz konusu işletim sistemi olunca akla ilk gelen sistemlerinde başında Windows geliyor. Microsoft tarafından yayınlanan en başarılı işletim sistemlerinden biri olarak gösterilen Windows işletim sistemi son dönemde kullanım oranlarını da epey bir arttırmaya başladı. Son 5 yılın kullanım oranlarına da bakıldığı zaman en çok kullanılan işletim sistemi olarak açıklanan Windows işletim sisteminin bu kadar çok kullanılıyor olmasının nedeni de aslında işletim sisteminin sürekli olarak yeni güncellemeler alarak yeni özellikler kazanması. Yeni özelliklerle ve daha hızlı çalışan işletim sistemleri sayesinde kullanım oranları da her geçen gün biraz daha artan Windows’un son olarak ise Windows 10 ile beraber kullanıcıların karşısına çıktığını da söylemek gerekiyor. Özellikle Windows 10 ile beraber yeni nesil işletim sistemi olarak gösterilen Windows 8 özelliklerinin de daha aktif hale getirilmesi ve daha kullanışlı olması da kullanıcılardan epey bir beğeni kazanmıştı. Bu noktada Windows 8’in yetersiz olarak nitelendirildiği arama menüsü konusunda da Windows 10’un çok daha başarılı olduğunu da söylemek gerekiyor. Başlat düğmesinin hemen yanında bulunan arama menüsü sayesinde bilgisayar içerisinde çok kısa süreler içerisinde arama yapmanız ve dosyaları ya da uygulamaları bulmanız da mümkün hale getirildi. Tabi zaman zaman kullanıcıların arama özelliğini de devre dışı bırakması gereken durumlar söz konusu olabiliyor. Özellikle bilgisayarda hız sorunu ya da gizlilik sorunları gibi sorunlar yaşamamak için söz konusu arama menüsünü de artık devre dışı bırakmanız mümkün. Tabi bunun için de belli başlı ayarlar yapmanız da gerekiyor. Tüm bu ayarlar neler? Nasıl Windows 10 arama menüsü devre dışı bırakılır daha detaylı olarak bakalım.

  • Şimdi öncelikle çalıştır menüsünü görüntülemeniz gerekiyor. Çalıştır menüsünü görüntülemek için ise birden farklı birkaç özellik kullanabilirsiniz. İlk olarak arama menüsünü kapatmadan önce doğrudan “çalıştır” kelimesini aratarak çalıştır menüsünü görüntüleyebilirsiniz. Bunun dışında daha kısa ulaşmak için de “Windows+R “ kombinasyonunu da yapmanız mümkün. Karşınıza çalıştır menüsü geldikten sonra ise yapmanız gereken “msc” komutunu karşınıza gelen ekrana yazmak.

Windows-10-Arama-ayarları

  • Bu işlemden sonrada karşınıza bu kez “hizmetler” menüsü gelecek. Bu menü üzerinden ise Windows Search kısmını bulmanız gerekecek. Daha sonra ise bu menü üzerinden Search kısmını bulduktan sonra yapmanız gereken Search üzerine gelip farenin sağ tuşuna basarak “özellikler” sekmesine de girmeniz gerekiyor. Özellikler sekmesine girdikten sonra da karşınıza gelen ayar penceresi üzerinden “başlangıç türü” kısmını seçip buradan ise “devre dışı” seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra ise arama işlemi de iptal olmuş olacak.