WiFi Direct İle Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır?

tarafından
1795
WiFi Direct İle Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonların piyasaya sürülmesiyle beraber artık dosya paylaşımları konusunda da çok daha fazla seçenekle karşılaşmaya başladık. Artık sadece taşınabilir hafıza araçları ya da internet sistemleriyle değil bunun dışında akıllı cihazlar arasında kuracağımız kablosuz bağlantılarla da dosya paylaşımı yapabilir hale geldik. Üstelik son dönemde bu alanda birçok yeni teknoloji çıkması dosya paylaşım sürelerini de bir hayli azalttı. Özellikle iki akıllı cihaz arasında bu şekilde neredeyse saniyeler içerisinde dosya paylaşmak mümkün olmaya başladı. Bu yöntemler arasında NFC, Bluetooth gibi bağlantılarla dosya göndermenin yanı sıra artık direk olarak kablosuz internet yani Wi-Fİ sayesinde de rahatlıkla dosya gönderimi işlemi yapabiliyoruz. Bu işlemler içinse WiFi Direct adı verilen sistemler kullanılmakta. Sadece saniyeler içerisinde dosya paylaşımı yapabildiğimiz bu sistemi nasıl kullanıyoruz daha detaylı bakalım.

Önemli Not: WiFi Direct kurulumunu anlatmadan önce hemen şunu belirtelim. Ne yazık ki hemen her cihaz WiFi Direct teknolojisini desteklemiyor. Bu nedenle bağlantıya geçmeden önce mutlaka akıllı telefonunuzun WiFi Direct özelliğini destekleyip desteklemediğini kontrol etmeniz gerekiyor. Bağlantı yapılacak olan her iki cihaz üzerinde de WiFi Direct varsa sorun yok. Bunun dışında iki cihazında aynı Wi-Fİ ağına bağlı olması gerektiğini de belirtelim. Zira iki cihaz arasındaki bağlantıda bu şekilde sağlanmakta.

  • Kurulum aşamasında ilk olarak yapmamız gereken ise dosya gönderimi yapılacak olan her iki cihazı da Wi-Fi’a bağlamak olacak. Her iki cihazı da kablosuz bağlantıya ekledikten sonra şimdi WiFi Direct özelliklerini aktif etmemiz gerekecek. Yine Wi-Fi ayarları üzerinde yapacağınız bu işlem sonrasında artık bağlantı kurulabilir bir hale gelecek.
WiFi Direct

WiFi Direct İle Dosya Paylaşımı yapma

  • Şimdi her iki cihaz içinde bu işlemi yaptıktan sonra WiFi Direct içerisinde diğer cihazın görüntülendiğini göreceksiniz. Bu noktada iki cihazı eşleştirmeniz gerekecek. Her iki cihaz için de eşleştirme yaptıktan sonra istediğiniz dosyanın üzerine gelerek “WiFi Direct ile gönder” demeniz yeterli olacaktır. Bu şekilde dosya gönderiminin sağlandığını göreceksiniz.