Wi-Fi Ağlarına Bağlanırken Dikkatli Olun

tarafından
599
Wi-Fi Ağlarına Bağlanırken Dikkatli Olun

Kablosuz ağlar genel olarak birçok noktada bulunan ve bizlerin internete bağlanmasına olanak tanıyan ağlardır ve bu ağlar sayesinde internete dilediğimiz noktalardan hiçbir kablo ihtiyacı duymadan internete bağlanabilmekteyiz. Acemi kullanıcılar için kablosuz ağları açıklayacak olursak bu ağlar kablosuz özelliğe sahip bazı modemler aracılığıyla etrafa yayılmakta olan sinyaller ile farklı kullanıcıların gerek laptop gerekse mobil cihazları ile internete bağlanmalarını sağlamaktadırlar. Kablosuz ağların kullanım noktalarına gelirsek bu ağlar evlerde, eğlence yerlerinde, kafelerde, okullarda ve birçok iş yerlerinde ve toplu taşıma alanlarında kullanılabilmekteler. Hatta artık otobüslerde dahi kablosuz ağlar sunulmaktadır. Ancak kablosuz ağların güvenlik dereceleri de çok önem arz etmektedir.

Güvenlik Seviyeleri Düşük Olabiliyor

Kablosuz ağların güvenlik seviyeleri bazen son derece düşük olabilmekteyken bu gibi durumlar da profesyonel olan kötü niyetli kullanıcılar için fırsat çıkarmaktadır. Genelde kablosuz ağlar güvenli değillerdir. Bunun nedeni de erişime sunulmakta olduğu bölgelerde yüzlerce kişi aynı ağdan internete bağlanabilirler. Ağa bağlanan bireylerden bir tanesi kötü niyetli bir kişi ise ve sistem üstünde bazı zafiyetler üstüne de bilgisi var ise sizin için bu olumsuz bir şeydir. Çünkü bu kişi kablosuz ağdaki veri trafiğini kontrol altına alabilir ve sizlerin hangi sitelere girdiğini görebilirler. Bunun yanı sıra sitelere olan kullanıcı adı ve şifrelerinizi de görebilirler.

Ağlara Bağlananlar Verilerinizi Çalabilir

wifi şifre güvenliğiKablosuz ağlara bağlı olan bireyler oldukça rahat bir şekilde bütün verileriniz, bilgilerinizi çalabilirler. Hele ki kablosuz ağa bağlanarak bir banka işlemi gerçekleştiriyorsanız son derece dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu ağ üzerinden birçok işlemi size karşı yapabilirler ve hatta banka hesabınızı dahi ele geçirebilirler. Kablosuz ağa bağlanan kişiler paket dinleme dediğimiz yöntem ile ağda geçen paketleri inceleyebilirler. Bu paketler de bir web siteye giriş yaptığınızda kullanıcı adı ve şifre gibi verileri de taşıyor olabilir. Kötü niyetli bireyler de bu paketleri bazı yazılımlar ile kontrol altına alabilirler ve sizin bütün verilerinizi çalabilirler. Kablosuz ağlara bağlanıyorken kesinlikle telefonunuzda bir güvenlik yazılımı olduğundan emin olmalısınız. Bunun yanı sıra bankacılık işlemleri gibi işlemler yapacaksanız ortak olarak kullanılan kablosuz ağları kullanmamalısınız. Özel işleriniz için ortak alanlarda kullanılan kablosuz internet bağlantılarından uzak durmanız ciddi derecede önem taşıyor.