Wi-Fi Ağınız Hacklenebilir !

tarafından
543
Wi-Fi Ağınız Hacklenebilir !

F-Secure Güvenlik birimi genel müdür yardımcısı Samu Kontttinen, güvenlik adına önemli detay açıklamalarda bulundu. WEBİT konferansı’na katılmak için ülkemize gelen Samu, internet ve güvenlik hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Güvenlik zaafiyeti ile birçok kötü niyetli kişilerin kullanıcıların kişisel bilgilerine eriştiğini belirtti. Ayrıca kötü yazılımların günlük 300 bin olarak arttığınıda belirtti.

Bireysel olarak zararlı yazılımlara karşı nasıl savunmamız gerektiği konusunda soru geldi ve ona şu şekilde cevap verildi : “Bunun 3 temel şeyin yapılması gerekiyor. İlk önce bütün cihazlara iyi bir antivirüs programı yüklemeniz gerekiyor. Bu, güvenliği sağlamanın olmazsa olmazlarından bir tanesi. İkincisi ise online hizmetleri kullanırken dikkatli olmak. En büyük risklerden bir tanesi, online hizmetlerin hepsinde aynı şifrelerin kullanılıyor olması. Bu yüzden her hizmet için farklı şifreler kullanmalısınız. Son olarak gizlilik konusundaki tüm verilerden faydalanmak. F-Secure olarak iki ana ürün kategorimiz bulunuyor. Bunlardan ilki Safe. Bu program, sizi truva atları dahil tüm saldırılara karşı güvende kalmanızı sağlar. İkincisi ise F-Secure Freedome. Bu programın amacı ise sizi virüslerden korumak değil internetteki gizliliğinizi sağlamak.”

Daha sonra diğer bir önemli konu olan Wifi kullanımı güveliği için şu şekilde açıklamada bulundu : “Wi-Fi artık herkes tarafından kullanılıyor fakat şu unutuluyor: Bunlar genelde açık ağlar, dolayısıyla koruma altında olmuyorlar. Dolayısıyla hacklenmeleri de oldukça basit. YouTube’da ‘bir ağı nasıl hacklerim?’ diye bir aratma yapsanız karşınıza binlerce video çıkar. 12 yaşındaki bir çocuk bile bu videolardan gördüklerini yapıp Wi-Fi ağlarını hackleyebilir. Bu yolla ağa ulaşanlar, o ağdaki bilgilere de ulaşabiliyor. Online bankacılık anında girdiğiniz tüm şifrelerinize ve kişisel bilgilerinize bu şekilde ulaşılabiliyor.”

Bunun sorunun çözümüyle ilgili şirketlerinin sunduğu ürünlerin oldukça güçlü olduğunu söyleyen Konttinen, Wi-Fi ağınız şifrelenmiş olsa bile internet üzerindeki verilerin ve hareketlerin program tarafından şifrelendiğini, bu sayede hackleyen kişinin verilerinize ulaşamadığını belirtti.