Whatsapp’ta Büyük Devrim

tarafından
235
Whatsapp’ta Büyük Devrim

Dünya genelinde milyonlarca akıllı telefon kullanıcısının günlük mesajlaşma programı olarak kullandığı WhatsApp; devrim niteliğindeki uçtan uca şifreleme özelliğini etkinleştirerek, her türlü iletişiminizin 3. Kişiler tarafından görüntülenme ihtimalini tamamen ortadan kaldırdı. Video ve fotoğraflarınız dahil tüm mesajlaşmalarınızın uçtan uça şifreleme güvencesi altına alınması ile artık WhatsApp’ın kendisi bile aranızda geçen hiçbir mesajlaşmayı görüntüleyemeyecek! WhatsApp programının bile yazışmalarınızı okumasına engel olan bu uygulama, birçok WhatsApp kullanıcısı tarafından takdir ile karşılanmayı başarsa bile aynı durumun FBI için geçerli olduğunu tam olarak söyleyemeyiz!

2016 yılında FBI’ın ABD Hükümeti’nden aradığı bazı suçluları daha kolay yakalayabilmesi için Apple ile işbirliği içinde çalışmak istemesi, hem Apple hem de WhatsApp tarafından büyük bir eleştiriye maruz kalmıştı. Sadece suçluları değil milyonlarca Apple kullanıcısı da ilgilendiren bu durum karşısında şifreleme sistemini geliştirdiği düşünülen WhatsApp, kendi bile kıramayacağı bu sistem ile tüm kişisel bilgilerimizi ve konuşmalarımızı, resmen koruma altına alıyor. Böylelikle ABD Hükümeti’nin WhatsApp’tan böyle bir talepte bulunması dahilinde bile şirket; şifreleri kendisi de bilmediği için hükümeti reddetmek zorunda bile kalmadan kullanıcıların kişisel bilgilerini güvence altına almış oluyor. Apple’ın I Message uygulamasında da kullanılan Uçtan Uca şifreleme sisteminin WhatsApp tarafından da uygulanmaya başlamasının ardından bu uygulamaya katılacak diğer teknoloji devlerinin kim olacağı ise büyük bir merak uyandırmaya devam ediyor!

Whatsapp'ta Büyük Devrim

Whatsapp’ta Büyük Devrim

1 Milyarlık kullanıcı kitlesine sahip olan WhatsApp bu uygulama ile 1 Milyar kişinin kişisel bilgilerini hiçbir şekilde başkalarıyla paylaşmayı düşünmediğini kamuoyuna duyurmuş oldu. Böylelikle güvenilirlik sıkıntısı yaşamak istemeyen daha fazla sayıda kişinin programı kullanmaya başlaması da gelecekte WhatsApp’ı bekleyen en büyük gelişmeler içerisinde yer alıyor. FBI tutumuna karşı tavrını net bir şekilde belirtmiş olan WhatsApp, uçtan uça şifreleme sistemini dilerseniz telefon üzerinden de onaylayabiliyor ve ve şifreleri yalnızca karşınızdaki kişinin çözmesine izin verebiliyorsunuz. WhatsApp’ın bile yazışmalarınızı okuyamaması, hiçbir şekilde güvenlik açığının oluşmayacağının adeta bir garantisi olarak WhatsApp tarafından kullanıcılarına sunulurken, bu şifreleme sistemi, yakın zamanda daha çok yaygınlaşacak gibi görünüyor!