WhatsApp Yeni Bilgi Paylaşımı Özelliğini Kapatma

tarafından
594
WhatsApp Yeni Bilgi Paylaşımı Özelliğini Kapatma

Sosyal medya uygulamalarının sayısı her geçen gün biraz daha artmaya başladı. Kullanıcıların ilgi göstermesi ve internet sistemlerinin de yaygınlaşmasıyla beraber sosyal medya uygulamalarının da sayısının giderek artmaya başladığı da bir gerçek. Özellikle son dönemde Instagram, Facebook ve Twitter gibi dev sosyal medya uygulamalarının kullanıcı sayılarına da baktığımız zaman bu durumun ne kadar geçerli bir durum olduğunu da görebiliyoruz. Sadece bu 3 sosyal medya uygulamasında da değil bunun dışında piyasaya yeni giriş yapan sosyal medya uygulamalarının da kullanıcıları sayılarının hızla artış gösterdiğini de söylemek gerekiyor. Sosyal medya uygulamaları bir yan dursun bunun aynında artık anlık mesajlaşma uygulamaları içinde kullanıcı sayılarının epey bir yükselmeye başladığını da söylemek gerekiyor. İnternetin yaygınlaşması ve mobil teknolojilerle de internetin kullanılabiliyor olması anlık mesajlaşma uygulamalarının bir adım öne çıkmasına bile neden olmaya başladı. Bu noktada en çok tercih edilen anlık mesajlaşma uygulamalarından birinin de WhatsApp olduğunu söylemek gerekiyor. Facebook çatısı altında çalışan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın kullanıcı sayılarının da son dönemde 1 milyar kullanıcı sayısını da geçmeye başladığını biliyoruz. Kullanıcıların birbirleri ile maliyetsiz bir şekilde iletişim kurmalarına ve bunun yanında dosya gönderimi de yapmalarına imkan veren uygulamanın sunduğu tüm bu ayrıcalıkları ile beraber en çok tercih edilen anlık mesajlaşma uygulamalarından biri olduğu da herkes tarafından kabul edilmiş bir gerçek. Tabi WhatsApp’ın bu kadar çok tercih edilmesinin tek nedeni kullanıcılara sunduğu hizmet değil. Bunun dışında güvenlik ve mesajların güvenliği konusunda da WhatsApp’ın epey bir ayrıcalık sunuyor. Son dönemde gelen güncellemeler ile beraber uçtan uca şifreleme yöntemlerini de kullanarak kullanıcıların mesaj güvenliğini üst düzeye taşıyan uygulama geçtiğimiz günlerde aldığı bir karar ile ise tepki çekti. Zira uygulama aldığı kararla beraber kullanıcıların bilgilerini reklam amaçlı olarak Facebook ile paylaşmaya başladı. Kullanıcıların telefon numaralarından kişisel bilgilerine kadar hemen her bilginin Facebook tarafından paylaşılmasını istemeyen kullanıcılar içinde yeni bazı çözümler olduğunu da belirtelim. Peki, WhatsApp’ın son güncellemesinden sonra gelen bilgi paylaşma sorunu nasıl çözülür? Daha detaylı olarak bakalım.

  • Öncelikle şunu belirtelim söz konusu sistem siz güncellemeden sonra ilk kez WhatsApp’a girdiğinizde karşınıza geliyor. Karşınıza gelen ilk ekranda “onaylıyorum” seçeneğini görüyorsunuz. Ekranda o an için her hangi bir seçenek olmaması nedeniyle birçok kullanıcı WhatsApp kullanımını gerçekleştirmek için bu uyarıyı onaylayıp bilgi paylaşımına izin vermiş oluyor. Eğer bilgi paylaşımına izin vermek istemiyorsanız bu ekranı geçmeden önce yapmanız gereken bazı işlemler var.

WhatsApp-paylaşım-iznini-kapama

  • Öncelikle söz konusu uyarı metninin tamamını görüntülemek için alt kısımda yer alan “daha fazla” çubuğuna tıklamanız gerekiyor. Aşağı doğru ok şeklinde gösterilen detay kısmına tıkladığınız zaman ise karşınıza WhatsApp uyarı metninin detayları gelecek. Burada son bölümde bir onay tiki olduğunu da göreceksiniz. Yapmanız gereken onay tikini kaldırıp ardından son olarak işlemi kabul etmek. Artık WhatsApp bilgilerinizi paylaşmak için yeterli yetkiye de sahip olmamış olacaktır.