VPN Nasıl Kullanılır?

tarafından
641
VPN Nasıl Kullanılır?

VPN Kullanımı

Açılımı tam olarak Virtual Private Network yani sanal özel ağ olan VPN, internet üzerinde kurulumu sağlanmış olan bilgisayar ağlarının kendine özel ağ grubudur. Bahsedilen bu ağ çeşidi fiziki anlamda yerel ağa bağlantısı olmayan kişilerin dışarıdan kimselerin bu ağa erişimini sağlamak adına kullanılır. Aynı zamanda VPN kullanım amacı güvenlik zafiyeti bulunan ağlarda bağlantıyı şifrelemek amacıyla kullanılabilmektedir. Bir diğer özelliği ise ülke içi kısıtlamaları engellemek adına kullanılır. Örneğin yasaklı olan bir web sitesini girmek için kullanılabilmektedir. VPN şifreli bir sistem olduğundan başka kimseler tarafından sizlerin dolaşım sırasında gerçekleştirdiğiniz işlemler gözlemlenemez.

Güvenli VPN

Söz konusu durum internet kullanımı ise %100 güvenli bir alandan söz etmek mümkün değildir.  Yani internet üzerinden ne kullanırsanız kullanın üst düzey korunma programlarına sahip değilseniz VPN de tamamen güvenilir olarak kabul edilemez. Ancak alelade servisler yerine güvenliği onaylanmış servislerin kullanılması bu açıdan oldukça yararlıdır. VPN kullanımı sırasında tercih edeceğiniz servis sağlayıcı ve siz dışında 3. Şahısların şifreleme konusunda ve saklanan verile konusunda bilgi edinme şansı yok denecek kadar azdır.

VPN Nasıl Kullanılır?

Pek çok VPN servisi kullanıcılarına ücretli hizmet vermektedir. Ancak bununla beraber ücretsiz olan servislerde söz konusudur. Sizler bu servise dahil olmanız halinde kullanıcı adı ve şifre desteği verilir. Ardından servis kolaylıkla kullanılmaya verileriniz saklanmaya başlanır.