USB Type-C Ne İş Yarar?

tarafından
587
USB Type-C Ne İş Yarar?

Teknolojideki gelişim dur durak bilmeden devam ediyor. Bilgisayarlar, daha sonra akıllı telefonlar, tabletler derken artık giyilebilir teknoloji ürünleriyle karşılaşmaya başladık. Bununla beraber artık sadece ürün geliştirme noktasında ya da yeni ürün teknolojileri konusunda değil bağlantı teknolojileri konusunda da değişimler yaşanmaya başladı. Bu noktada son olarak USB teknolojisinde değişimleri görür olduk. Özellikle yeni nesil akıllı telefonlarla beraber gelen yeni teknolojiler arasında en çok dikkat çekeni ise USB Type-C bağlantı teknolojisi oldu. Son olarak Samsung’un üst segment akıllı telefonu olarak gösterilen Note 7 akıllı telefonlarında kullanılacak olan USB Type-C ile artık çok daha yeni çözümlerde sunulmaya başlandı. Bağlantı konusunda USB Type-C adı verilen yeni sisteme geçen Samsung’un hemen sonrasında Apple, onun ardından ise HTC son olarak ise VR cihazlarda kullanılmaya başlanan USB Type – C teknolojisi bu kadar çok konuşulmaya başlayınca yeni bağlantı teknolojisinin ne işe yaradığı ve ne gibi bir alanda kullanıldığı da merak konusu oldu. Özellikle akıllı telefon alınırken telefonun aranan özelliklerinden biri haline gelen USB Type-C teknolojisi sadece akıllı telefonlarda da kullanılmadığını belirtelim. Peki, ama USB Type-C teknolojisi tam anlamıyla ne gibi değişiklikler sağlıyor. Eski USB teknolojilerinden farkı neler? Tüm bunları daha detaylı olarak inceleyelim.

  • Hemen belirtelim USB Type – C teknolojisi eski USB bağlantı teknolojilerinden çok daha farklı bir yapıya sahip. Yani USB 2 ile USB 3 arasında aynı kablo kullanılmasına karşın farklı bağlantı hızları alınması gibi bir durum yeni bağlantı da söz konusu değil. Bunun yerine yeni teknolojide 24 pinli farklı bir giriş tipi kullanılıyor. Haliyle USB C teknolojisinde kullanılan kablolarda ve bağlantı yuvaları da bir hayli farklılıklar içeriyor. Bağlantı kablosu ve benzeri özelliklerde farklılıklar olması ise USB Type – C ile gelen tek farklılık da değil elbette.

USB-Type-C

  • Bilindiği gibi eski teknolojide USB bağlantıları sadece dosya transferlerinde iki cihaz arasında bağlantı kurmada ve bazı modellerde de şarj özelliği için kullanılıyordu. Yeni bağlantı da ise bu noktada çok daha yeni özellikler ekleniyor. Tüm bu özelliklerin yanı sıra yeni USB teknolojisiyle beraber artık görüntü aktarımı da mümkün hale geliyor. Bu sayede kullanıcıları sadece USB bağlantısıyla ekranlara görüntü aktarımı yapabiliyorlar. Ayrıca yeni bağlantı türünün hızlı şarj özelliğinde de kullanıldığını da belirtmek gerekiyor. Özellikle akıllı telefonların şarj sorununu düşünürsek yeni bağlantı ile gelen hızlı şarj özelliğinin en büyük avantajlardan biri olduğunu da söylemek gerekiyor.