USB Type-C İncelemesi

tarafından
9056
USB Type-C İncelemesi

Apple’ın yeni bilgisayarları kullanıcıları daha az port ile yetinmeye zorluyor. Yeni MacBook çevrebirimleri, monitör ve şarj adaptörü bağlayabileceğiniz tek bir USB-C portu ile geliyor.

USB 3.1 standardını destekleyen porta çok sayıda cihazda rastlanıyor. USB 3.1 teknik olarak 10 Gbps hızına ulaşabiliyor. Yani USB 3.0’dan iki kat daha hızlı. Ancak Macbook’ta bulunan USB 3.1 portu şimdilik maksimum olarak 5 Gbps veri aktarabiliyor. Bunların dışında bilgisayarın kullandığı USB-C kablosu ise her iki yönde de takılabiliyor. İncelen laptoplar daha az port anlamına da geliyor.

Apple’ın yeni MacBook’unda sadece bir tane USB-C 3.1 portu sunmasının nedeni de bu aslında. İşte yeni çıkan 12 inç’lik MacBook’taki USB 3.1 portu ve hakkında bilmek isteyeceğiniz bilgiler.

USB 3.0 ve 2.0’ı kullanan tüm cihazlar, MacBook’da bulunan port ile bağlanabiliyor.

Fakat bunun içinde ek bir adaptöre ihtiyacınız olacak.

Ancak LG,Reeader gibi telefon üreticileri de yeni modellerinde USB_C portuna yer vermektedirler.

USB 3.1 şuanda halen geliştirilme ve test aşamasında olduğundan onu kullanacak olan cihazların ortaya çıkması da bir kaç ayı bulacak gibi görülüyor. USB 3.1 bağlantısı tam kapasiteye ulaşamasalar da bu yonga setlerin ve denetimlerin sorunlarından arındırılması ile gerçekleşmiş olacak.