USB Bellek Alım Rehberi

tarafından
273
USB Bellek Alım Rehberi

Günümüzde teknoloji gelişimiyle beraber veri saklama işleri artık evraklarla dolu ya da fotoğraf albümlerinde değil de dijital ortamlarda saklanmaya başlanmıştır. Bu verilerin saklanmasına bilgisayarlar veri diğer dâhili ya da harici bellekler yardımcı olmaktadır. Bu veriler arasında fotoğraflar, filmler, müzikler ya da Word dosyalarında bulunan evrak dosyalarımız olabilmektedir. Bu verilerin sadece saklanması değil günlük hayatımızda devamlı taşıyabileceğimiz özelliklerde de olması gerekmektedir. Sahip olduğumuz bu verilerin sadece kişisel bilgisayarımızda bulunması bize pekte bir yarar sağlamayacaktır. Bu gibi sebeplerden dolayı verilerimizi saklayabildiğiniz gibi düzenli bir şekilde taşıyabilmemizde oldukça önemlidir. Bu verileri verimli taşıyabilmek için genellikle mobil aletler için SD kart genel kullanım olarak da USB bellekler vardır. Bu 2 aygıt birbiriyle görev olarak aynıdır. İkisi de veri depolanmasını sağlamaktadır. Ancak kullanım alanları olarak birbirlerinden oldukça farklılık göstermektedirler. Çoğu insanın her zaman kullandığı ve ihtiyaç duyduğu bu iki aygıt olan USB ve SD kartlar alınırken nelere dikkat edilmelidir şimdi onlara bakalım.

indir (1)

-Kapasite

Neredeyse herkesin etkin olarak kullandığı bu aygıtlar kapasitelerine göre farklılık göstermektedir. Bu aletlerin 1 GB boyutundan 256 GB boyutuna kadar kullanılacağı alana göre değişiklik gösteren özellikte farklı modelleri bulunmaktadır. Öncelikle USB aygıtını sadece iş için kullanacaksanız sizin işiniz için 4-8 GB bir USB aygıt gayet yeterli olacaktır. Ancak film, müzik, resim ya da oyun gibi araçları taşıyacaksanız kullanmanız gereken aygıtlar 8 GB değerinden çok çok üstün olması gerekir.

-Hız

Bir USB bellekte bakılması gereken en önemli özelliklerin biriside belleğin veri okuma hızı ve yazma hızının nasıl olduğudur. Bu özellikleri hızlı olan bellekleri tercih etmeniz sizi zaman israfından kurtaracaktır. Okuma hızı sizin açtığınız dosyayı gösterme hızıdır. Yazma ise bellek üzerine atılan verinin belleğe kaydedilme hızıdır. Bir USB bellekte saniyelik 20 MB okuma ve 10 MB yazma hızı olan bir model işlerinizi kolayca halletmenizi sağlar. Ayrıca yeni gelen teknolojilerle 3,0 özellikli okuma ve yazma hızına sahip olan USB’ler oldukça hızlı olmaktadır ancak fiyatları da bir o kadar yukarı çıkmaktadır.

-Tasarım

 

Bir USB belleğin Hız ve Kapasitesinden sonra bakılması gereken ilk şey o belleğin tasarımıdır. Öncelikle tasarımı metal olan modelleri seçmenizde oldukça avantaj vardır. Bunun nedeni ise aldığınız USB belleğin kırılma veya dış etkilere karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Ayrıca bellek boyutu çok ne çok fazla büyük ne de fazla küçük olmalıdır. En kullanışlı olanları bu şekilde ayırabilmekteyiz.

usb-bellek-alırken-dikkat-edilmesi-gerekenler

-Virüs Koruma Özelliği

USB modellerinin bazılarında virüsten koruma özelliği bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde USB bellekler virüslere karşı verilerinizi korumaktadırlar. Bu özellik yazma işlerinde koruma sağlar okuma işlerinde ise siz istemediğiniz sürece virüslü dosyalar açılmamaktadır.