Üniversiteliler İçin Siber Güvenlik Kış Kampı

tarafından
513
Üniversiteliler İçin Siber Güvenlik Kış Kampı

Teknoloji günden güne gelişmekte olan bir alandır. Teknoloji geliştikçe internet kullanım oranı da oldukça artmaktadır. Uzun vadede düşünüldüğünde hemen herkesin internete erişebilme kolaylığı bu alanda da suç ve güvenlik kontrolü gerektirmektedir. Bundan 5 yıl sonra dünya çapında ihtiyaç duyulan siber güvenlik uzmanı 1.000.000’dan fazla olacaktır. Bu demek oluyor ki bu alanda yetiştirilmesi gereken insan kaynakları gerekmektedir. Türkiyede yalnızca %1 oranında karşılayacak siber güvenlik uzmanı yetişmektedir. Bilgi Güvenliği Akademisi tarafından sunulan üniversiteliler için siber güvenlik kampı düzenlenmektedir. Türkiye’nin bu alanda açığını kapatmak için gerçekleştirilen bu kamp uzun vadede siber güvenlik alanında uzman eleman yetiştirmeyi vaat etmektedir.

Sakarya Üniversitesi ve BGA İşbirliği

Bilgi Güvenlik Akademisi Türkiye’de siber güvenlik uzmanı yetiştirtmek ve bu alandaki açığı kapatmak adına Sakarya Üniversitesi ile işbirliği yaparak bu kampın düzenlenmesini sağlamaktadır. 7 ila 14 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen bu alanda kendini geliştirmek isteyen üniversiteliler için siber güvenlik kampı bu sene 6.sı düzenlenen bir kamptır.

Kampa Seçilme Koşulları

Bu kampa alınan öğrenciler belli yeterlilik sınavlarına tabi tutulmaktadır. Ayrıca sınav sonucu ve katılım durumuna bağlı olarak ise en az 25 kişilik bir kontenjan konulacaktır. Ve bu kampa başvurunun yaklaşık 20000 civarı olması da, kursun ehemmiyetini ve sonrasında gerçekleştirilebilecek kariyer planlamasında oldukça önemli olduğunu göstermiştir.