Ücretsiz Yayınlanan Oyunlar Nasıl Para Kazanıyor?

tarafından
876
Ücretsiz Yayınlanan Oyunlar Nasıl Para Kazanıyor?

Oyun sektörü artık tahmin edilemeyecek boyutlara ulaşmaya başladı. Son dönemde büyük bir çıkış yakalayan ve yakalanan bu çıkışla beraber kullanımda da değişikliklere giden oyun sektörü şimdilerde ise daha çok online oyunlar üzerine kurulu olmaya başladı. Hatta öyle ki bazı efsane serilerin bile artık online bölümleri daha fazla ilgi çeker oldu. Son dönemde bu şekilde bir büyüme gösteren oyun sektörünün online, hikaye modları ve efsane serilerle devam etmesine karşın son yıllarda oyun sektöründe de ücretsiz oynanabilen çok oyunculu oyunlar gündem olmaya başladı. Hem oyunlara her hangi bir ücret ödenmiyor olması bunun aynında aslında oyunların online sistemler üzerinden çoklu oyuncu ile oynanıyor olması ücretsiz yayınlanan oyunları daha çok öne çıkarmaya başladı. Birçok ünlü oyun yayıncısı da bu alanda çalışmalar yapmaya başladı. Hatta bu alanda özel e spor etkinlikleri de düzenlenemeye başladı. Peki, ama tüm bu oyunlar nasıl oluyor da ücretsiz yayınlanmasına rağmen milyonlarca dolar para kazanmayı başarıyor. Zira sadece 2016 verilerine bakıldığı zaman bu oyunların sektördeki paylarının da tahmin edilemeyecek kadar arttığını da görebiliyoruz. Bahsedilen rakamlar milyarlarca dolar olmasına rağmen oyunların ücretsiz olması da epey kafaları karıştırıyor. Bakalım bu oyunlar nasıl gerçekten para kazanabiliyor.

  1. Uygulama Mağazalarından

Bu noktada söz konusu oyunlar eğer mobil alanlarda geçerli olan oyunlar ise o zaman ilk kazanç kapısının da resmi uygulama mağazaları olduğunu belirtelim. Google Play mağaza başta olmak üzere App Store ve Windows mağaza gibi uygulamalar yayıncılara bu noktada para desteği yapıyor. Eğer oyun bu sistemler üzerinden en çok indirilen kademesine de girerse alınan ücretler bir hayli artmış oluyor. Bu şekilde binlerce hatta milyonlarda dolar kazanç elde edilmesi de sağlanmış oluyor.

online-oyunlar

  1. Oyun İçin Satın Alma

Bir diğer kazanç yöntemi ise oyun içi satın alma yöntemi. Bilindiği gibi birçok oyunda oyun içi objelerin büyük bir bölümü coins denen sistemlerle sağlanıyor. Kullanıcılar kimi zaman oyun içerisinde sağladıkları performans ve levellerle coins kazanırken kimi zamanda yeni objeler açmak ve çok daha kısa sürede yükselmek için kullanılan coinsler satın alınmak zorunda kalıyor. Bu durumda da kullanıcıların oyun içi satın alma işlemini gerçekleştirmeleri ve bir miktar ödeme yapmaları gerekiyor. Yapılan tüm bu ödemeler ise aslında ücretsiz oyunların en büyük kazanç kapısı olarak değerlendirilebiliyor. En büyük kazançta bu sistemlerle elde ediliyor.