Toshiba Bilgisayarlarda F Ve Fn Tuş Ayarları Nasıl Yapılır?

tarafından
8577
Toshiba Bilgisayarlarda F Ve Fn Tuş Ayarları Nasıl Yapılır?

Özellikle diz üstü bilgisayarlar arasında en iyi markalardan biri Toshiba olarak biliniyor. Donanım özellikleri olarak oldukça güçlü sistemlere sahip olan Toshiba bilgisayarlar bu yönü ile en çok satılan bilgisayarlardan biri olarak da gösterilmekte. Bilgisayarın donanım özelliklerinin bu kadar yüksek olmasının yanı sıra kullanıcılara kullanım konusunda da büyük kolaylıklar sağlandığını söyleyebiliriz. Zira Toshiba bilgisayarlarda diğer birçok bilgisayarda olduğu gibi F tuşları ile kısa yol birçok komutu yerine getirebiliyorsunuz. Fn ile F tuşlarının kombinasyonu ile kullanılan bu özellikler Toshiba bilgisayarlarda diğer bilgisayarlara göre oldukça da fazla. Ses kısma ses açma gibi sıradan özelliklerin yanında, ekran ayarları, fare kitleme gibi özellikleri de Toshiba bilgisayarlarda bulabiliyorsunuz. Birçok ayarın yapılabildiği bu menü kimi zaman ise arızalanabiliyor. Daha doğrusu bilgisayarda klavye kullanım farklarından kaynaklı olarak kimi zaman Fn ve F tuşları arasında ki bu kombinasyon otomatik hale gelebiliyor. Yani F tuşlarınızı kullandığınızda Fn tuşuna da basıyormuş gibi işlem yapabiliyorsunuz. Bu durum F tuşlarının diğer işlevlerini kaybetmesine neden oluyor. Peki, Toshiba bilgisayarlarda bu sorun nasıl çözülür? Daha detaylı inceleyelim.

  • Bu işlem için öncelikle bilgisayarınızın kapalı olması gerektiğini belirtelim. Zira başlangıç kısmında yükleme ekranını açacağımız için bilgisayarın açılışında farklı işlemler yapmamız gerekecek. Şimdi bilgisayarımızı açıyoruz. Bilgisayar açılırken ise F2 ve Del (Delete) tuşlarına basıyoruz. Bu tuşlara basmamız halinde Setup yani diğer bir söylemle BİOS ekranı açılacak.
Toshiba Bilgisayarlarda F Ve Fn tuşları

Toshiba Bilgisayarlarda F Ve Fn Tuş Ayarları

  • Şimdi ise karşımıza bilgisayar ayarlarının bulunduğu bir menü gelecek. Bu menü üzerinden sol kısımda yer alan “Advanced” sekmesine tıklıyoruz. Bu sekme aslında genel ayarlar anlamına gelmekte. Bu işlemin ardından bir alt ayar menüsüne daha girmemiz gerekecek. Bu noktada “System Configuration” sekmesine giriş yapıyoruz. Son olarak karşımıza F tuşları için bir ayar seçeneği gelecek. “Function keys mode” adı verilen bu bölüme girerek klavyeyi standart F11-F12 kullanım seçeneğine getiriyoruz. Yapmamız gereken işlemler bu kadar. Son olarak yaptığımız ayarları kayıt edip bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.