Tizen İşleti Sistemi Nedir?

tarafından
343
Tizen İşleti Sistemi Nedir?

Tizen mobil cihazlarda çalışan bir işletim sistemidir. Tizen OS olarak isimlendirilmiştir.İntel ve Samsung‘un içinde olduğu bir grup tarafınca yönetilmektedir. Marka hakları ise Linux vakfına aittir. Tizen mobil ve ücretsiz cihazlarda kullanılabilen Android ve iOS gibi kullanım alanı olan bir işletim sistemidir.

Geride bırakılan yıllar boyunca iOS ve Android mobil cihazlarda hep önde olmak için birbirleriyle savaş içine girdiler. Her ikisininde ileride oldukları ya da zayıf kaldıkları noktalar oldu. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse Android şimdi yeni düşmanı ile tanışmak zorunda. Bu düşman ise bir açıdan Android‘e benzerken, bir diğer yandan da bir çok farklı yeniliğe sahip. Bunun adı ise Tizen.

Tizen kullanım açısından bir çok ileri özelliklere sahip. Bir çok elektronik cihazlar üzerinde HTML5 tabanlı çalışan uygulamaları ile akıllı telefonlardan tabletlere, ve bilgisayardan televizyonlara kadar gündelik hayatımızda kullanılan bir çok cihazda çalışabilecek.

samsung-nx300-b_original

Şu anda ise piyasada bulunan cihazlarda sadece Samsung NX300‘de Tizen işletim sistemi bulunmaktadır. Tizende Android gibi açık kaynak olan Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Durum böyle olunca Tizen uyumluluğu ve esnekliği ile bir çok elektronik cihaz üreticisinin de aklını çelebilir. Aslında bu durum en çok son kullanıcıların, yani bizlerin işine yarayacak gibi. Çünkü Tizen ve Android arasında büyük markaları kapmak için başlayacak olan yarış bizlerin işine yarayacaktır. Çünkü böyle yarış başladığında bunun anlamı çok daha hızlı gelişen daha yetenekli telefonlar olmuş olacak. Kısacası piyasa Android tekelinden tamamen kurtulmuş olacak.