Tivibu İle Harita Görüntüleme Nasıl Yapılır?

tarafından
535
Tivibu İle Harita Görüntüleme Nasıl Yapılır?

Televizyon teknolojileri de artık hemen her alanda olduğu gibi teknolojik gelişmelerle beraber en parlak döneminin içerisine girdi. Eski tüplü televizyonlar ardından LCD ve LED televizyonlar derken şimdilerde ise internete bağlanabilen, sosyal medya kullanımını gerçekleştirebildiğiniz akıllı televizyonları da görmeye başladık. Tabi televizyon teknolojileri ve görüntüleme alanlarında yaşanan bu gelişmelerle beraber son dönemde televizyon yayınlarında da büyük bir gelişme yaşandığını söylemek gerekiyor. Zira artık yeni nesil uydular sayesinde kullanıcılar Full HD yayın izleyebildikleri gibi dijital yayın servislerinden de yararlanabiliyorlar. Hatta artık internet üzerinden Full HD yayın veren servislerle bile karşılaşmaya başladık. Televizyonu çok daha interaktif bir hale getiren bu servislerden birisi de Tivibu. Dijital yayın konusunda en çok tercih edilen servislerden biri olan Tivibu, aynı zamanda internet üzerinden de yayın verdiği için kullanıcılara televizyon yayını dışında bazı ekstra hizmetlerde sunmakta. Sosyal medya kullanımı, internet kullanımı gibi bu ayrıcalıklarla beraber en çok ilgi çeken konulardan bir tanesi de servis tarafından kullanıcılara sunulan harita özelliği. Bir nevi navigasyon olarak kullanılan harita özelliği sayesinde, doğrudan Yandex haritalar uygulamasına bağlanarak bulunduğunuz şehrin haritasını, istediğini adresleri, trafik durumunu gibi bilgileri alabiliyorsunuz. Tabi tüm bu hizmetlerden yararlanmadan önce mutlaka belli başlı ayarlamalar yapmanız gerekiyor. Peki, bakalım Tivibu üzerinden Yandex harita ayarları nasıl yapılır?

  • Şimdi öncelikle Tivibu sistemini açıp daha sonra ise kumandanız üzerinden Tivibu dükkanına girmeniz gerekiyor. Tivibu dükkanına girdikten hemen sonra ise buradan Yandex haritalar uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Kısa süre içerisinde uygulama televizyona indirilecektir. Söz konusu uygulamayı indirdikten sonra ise yapmanız gereken Yandex haritalara girmek. Yandex haritalara girdikten sonra ise şimdi harita ayarlarını da yapmak gerekiyor.

yandex_tivibu-harita

  • Şimdi ise ilk olarak haritalarda uygulamasında gösterilecek olan ilin seçimini yapmanız gerekiyor. Bunun için ise öncelikle ana menüye gelip buradan ise “il seçimi” başlığına girip daha sonra uygulama açılınca hangi ilin gözükmesini istiyorsanız o ili seçmeniz gerekiyor. İlk seçimini de yaptıktan sonra artık belirtiğiniz ilin haritaları karşınıza gelmiş olacak. Bununla beraber haritalar aktif olduğunda ise artık kumanda tuşlarını kullanarak harita üzerinde gezinebilirsiniz. Bunun için yön tuşlarını kullanabileceğiniz gibi kumanda üzerinde yer alan P+ ve P- tuşlarıyla beraberde harita üzerinde belli bir bölgeye yaklaşıp uzaklaşma işlemi de yapabilirsiniz. Eğer seçtiğiniz bir adresi favori olarak kayıt altına almak istiyorsanız da o zaman söz konusu adresin üzerine gelip ardından ise kumanda üzerinden mavi tuşa basmanız gerekiyor. Böylece seçtiğiniz adres de doğrudan favoriler arasında yer alacaktır. Tabi favori adresleri görebilmek için de ana menü üzerinden “favoriler” sekmesine girmeniz de gerekiyor. Görüntülediğiniz adresler üzerine ok tuşu ile basmanız durumunda ise adres hedef olarak işaretlenecektir.